Erişilebilirlik

Myanmar’da TRT İçin Çalışan Gazetecilerin Hapis Cezasına Tepki


Myanmar’da TRT World için çalışan iki gazetecinin gözaltına alınmasının ardından Sınır Tanımayan Gazeteciler, yönetime bu “saçma” yargılama usullerinden vazgeçmesi çağrısı yaptı.

Malezyalı prodüktör Mok Choy ve Singapurlu kameraman Lau Hon Meng, 27 Ekim’de başkent Naypyidaw’da parlamento binası önünde gözaltına alınmıştı. İki gazeteci, TRT için belgesel çekimi yapıyordu.

TRT’den yapılan açıklamada, Mok ve Lau’nun gerekli her izne sahip oldukları belirtildi. Açıklamada bir milletvekiliyle röportaj yapmaları sonrası, parlamento binasının havadan görüntüleri için ‘drone’u kutudan çıkaran gazetecilerin, o esnada tutuklandığı belirtildi.

Polis Myanmarlı çevirmen Aung Naing Soe ve şoförleri Hla Tin’i de tutukladı.

Dört kişi, 10 Kasım’da hava aracı yasasının ihlalinden iki ay hapse mahkum edildi. 16 Kasım’da görülecek davada ise ülkenin ithalat-ihracat yasasının ihlali nedeniyle iki gazeteci, ek üç yıl daha ceza alabilir.

Sınır Tanımayan Gazeteciler’in Asya-Pasifik masası başkanı Daniel Bastard, “gazetecilerin görevlerini yapmasını engellemek için kullanılan” suçlamaların düşürülmesi için yargı yetkililerine çağrı yaptı.

Daniel Bastard, “TRT’nin gazetecilere verdiği desteğe katılıyoruz. Malezya ve Singapur konsolosluklarının, gazetecilerin serbest bırakılması yönünde çabalarını da destekliyoruz. Bu iki gazeteci ve yardımcıları siyasi ve diplomatik koşullardan muzdarip olmamalı” dedi.

Myanmar’la Türkiye arasındaki ilişkiler, geçen Eylül ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasıyla gerilmişti. Erdoğan, Myanmar ordusunun Arakan Müslümanlarına yönelik şiddet olayları için ‘soykırım’ ifadesini kullanmıştı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler’in 2017 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde, Myanmar 180 ülke arasında 131’inci, Türkiye 155’inci sırada yer alıyor.

XS
SM
MD
LG