Erişilebilirlik

Myanmar'ın Nobel Barış Ödüllü Lideri Soykırım İddialarını Reddetti


Myanmar Lideri Aung San Suu Kyi, Uluslararası Adalet Divanı'nda ülkesinin Müslüman azınlığa karşı soykırım yapmadığını savunuyor.

Myanmar Lideri Aung San Suu Kyi, ülkesinin Arakan’da Müslümanlar'a yönelik soykırım yaptığı iddialarının eksik ve yanıltıcı olduğunu söyledi. Myanmar’ın Nobel Barış Ödülü sahibi Lideri Suu Kyi, konuya ilişkin Uluslararası Adalet Divan’ında ifade veriyor.

İslam İşbirliği Teşkilatı adına Gambiya’nın, Uluslararası Adalet Divanı’na başvurusu neticesinde Suu Kyi, ülkesini savunmak adına Lahey’de hakimler karşısında ifade veriyor.

Suu Kyi, mahkemede yaptığı konuşmada ordunun bazı zamanlarda orantısız güç kullandığı konusunda bilgisi olduğunu ancak Arakan’da kolay ve anlaşılabilir bir durumun söz konusu olmadığını ifade etti. Suu Kyi, “Gambiya, Myanmar’ın Rohingya bölgesine ilişkin olarak yanıltıcı ve eksik bilgilerden oluşan bir tablo sundu” dedi.

Suu Kyi’nin Gambiya’nın avukatlarının yaptıkları sunumu dikkatle takip ettiği gözlendi. Avukatlar ordunun 3 üst düzey generaliyle Suu Kyi’nin birlikte ve gülümserlerken çekilmiş bir fotoğrafını mahkemeye sunarak Myanmar liderinin, ordu yönetimiyle yakın bir ilişkiye sahip olduğunu söylediler. Sunumda aynı zamanda soykırım iddialarına yönelik fotoğraflar da gösterildi.

Gambiya söz konusu şiddet eylemlerine yönelik olarak mahkemenin önlemler almasını talep ediyor. Dün başlayan duruşma bugün ve yarın da devam edecek.

Arakan’da Myanmar yönetiminin Ağustos 2017’de başlattığı operasyonlar sonucu 730 binden fazla Müslüman evlerini ve köylerini terk etmek zorunda kaldı. Bu kişilerin büyük çoğunluğu halen Bangladeş’teki mülteci kamplarında yaşamlarına sürdürüyor.

Gambiya’nın Uluslararası Adalet Divanı’na yaptığı başvuruya 57 üyeli İslam İşbirliği Teşkilatı dışında Hollanda ve Kanada da destek veriyor.

XS
SM
MD
LG