Erişilebilirlik

Myanmar’da Tutuklu TRT Çalışanlarının Davası Haftaya Kaldı


Myanmar’da parlamento binası önünde İHA'yla çekim yapmaya hazırlanırken gözaltına alınan TRT çalışanları hakim karşısına çıktı. Biri şoför üç kişi hakkında ülkedeki havacılıkla ve insansız hava araçları uçurulmasıyla ilgili yasayı ihlalden işlem yapılmış ve ilk aşamada iki ay hapis cezasına çarptırılmışlardı.

Şimdiyse bu üç kişi hakkında hazırlanan iddianamede 3 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Bugün yapılan duruşmada hakim bir sonraki celsenin önümüzdeki hafta yapılacağını açıkladı.

Gazetecilerin avukatı Khin Maung Zaw, Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada, “Müvekkillerim havacılık yasasını ihlalle suçlanarak haklarında 2 ay hapis cezası isteniyordu. Ancak şimdi Myanmar ithalat ve ihracat yasasına da muhalefetle suçlanıyorlar. Biz mahkemeden haklarındaki tüm suçlamaların düşürülmesini istedik” dedi.

Avukat Zaw ayrıca, “Müvekkillerimle hapishanede görüştüm durumları nispeten iyi. Singapurlu, Myanmarlı gazeteci ve şoför üçü de ayrı ayrı yerlerde kalıyor. Kadın gazeteci Mok Choy Lin diğer kadın mahkumlarla aynı koğuşta kaldığını, her sabah ve akşam iştimaya çekildiklerini ve uyumakta zorlandığını anlattı” dedi.

İki buçuk saat süren celse esnasında göçmenlik bürosundan yetkililer de tanık sıfatıyla ifade verdi. Yetkililer söz konusu drone’un kendilerine bildirilmediğini dolayısıyla ülkeye yasal olarak girişinin yapılmadığını söyledi. Bu da gazetecilerin ülkeye ithalat-ihracat yasasına rağmen elektronik cihaz sokmakla suçlanmaları anlamına geliyor ve haklarında bu sebeple 3 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

TRT daha önce yaptığı açıklamada çalışanlarının her türlü izne sahip olduklarını belirtmişti.

Mahkeme salonunda kısa bir süre gazeteci meslektaşlarıyla sohbet etme şansı bulan Mok Choy Lin, “Neler olduğunu anlamıyoruz. Hukuk sistemleri hakkında hiçbir bilgimiz yok. Ayrıca dillerini de anlamıyoruz ve kimse bize neler olduğunu açıklamıyor. İlk hafta ailelerimiz ve avukatlarımızla görüşmemize de izin vermediler” diye konuştu.

XS
SM
MD
LG