Erişilebilirlik

Mülteciler ABD'ye Uyum Sağlamaya Çalışıyor


Mülteciler Amerika'ya Uyum Sağlamaya Çalışıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:02 0:00

Savaştan kaçan ve mülteci kamplarında aylar, hatta yıllar geçiren Suriyeli mültecilerden bazıları Amerika’ya geliyor. Texas eyaletinin Houston, Suriyeli mültecilerin yeni bir hayat kurduğu kentlerden biri. Mültecilerin önündeki en büyük zorluk, yepyeni bir ülkede yaşamaya alışmak, yeni hayata ayak uydurmak.

İngilizce öğrenmeye devam eden sekiz yaşındaki Yazn Nacar, ailesinin tercümanı olmuş, ”Okulda herkese İngilizce bilmediğimi söyledim. Ama şimdi İngilizcem daha iyi, konuşabiliyorum,” diyor.

Ancak çok az İngilizce bilen baba Abid Nacar, oğullarını her gün okula götürmekte zorlanıyor. Abid Nacar, savaş nedeniyle ailesiyle birlikte Ürdün’deki bir mülteci kampına kaçmadan önce Humus’ta inşaat işçisiydi. Ürdün’de dört yıl yaşayan aile, uluslararası mülteci yerleştirme programı kapsamında sekiz ay önce Amerika’ya geldi. Amerika'ya teşekkür etse de yaşama alışmanın zor olduğunu söylüyor.

Ailesinin geçimini sağlamak zorunda olan Nacar, hala işsiz. İş aradığını ancak İngilizce bilmediği için iş bulamadığını belirtiyor.

Teksas’ın Houston kenti, Amerika’da en çok mülteci alan şehir. Kentte sık sık İspanyolca, Çince, Vietnamca duymak mümkün olsa da Arapça konuşanlara pek rastlanmıyor.

Suriyeli mültecilerin sorunlarını en iyi bilenlerin başında Amerika’ya 1997’de gelen ve şu anda Houston’daki Suriye Kulübü adlı yardım örgütünü yöneten Ömer Şişhakli geliyor. Şişhakli, ”Amerika’ya gelen Suriyeliler öncelikle kültür şoku yaşıyor. İkinci zorluk ise dil engeli. Ailelerini geçindirmek zorunda olan Suriyeliler için iş bulmak da çok zor," diye konuştu.

Mültecilerin Suriye’ye geri dönmesi de sözkonusu değil. Yazn da bunun farkında.

Nacar ailesi, diğer akraba ve arkadaşlarının da yakında Amerika’ya gelmesini bekliyor.

XS
SM
MD
LG