Erişilebilirlik

Musul’un Kontrolu İslamcı Militanlarda


Musul dışında bekleyen Irak ordusuna ait araçlar

Irak’ın kuzeyindeki ülkenin ikinci büyük kenti Musul'da bölgesel hükümete ait binaların kontrolunun İslamcı militanların eline geçtiği bildiriliyor. Musul'da bütün gece süren çatışmalardan sonra kentte hükümet kuvvetleri kontrolu kaybetti

Irak’ın kuzeyindeki Musul kentinde bölgesel hükümete ait binaların kontrolunun İslamcı militanların eline geçtiği bildiriliyor.

Yetkililer, Bağdat’ın 350 kilometre kuzeyinde bulunan Irak’ın ikinci büyük kenti Musul’da bölgesel hükümet güçleri ve militanlar arasında gece boyunca süren silahlı çatışma sonrasında, kentte yönetimin İslamcı militanların kontroluna geçtiğini kaydetti.

Irak merkezi yönetimine ait güvenlik kuvvetleri, bir süredir ülkede kontrolu sağlama sorunu yaşıyor. 2014’ün ilk aylarında Felluce kenti de militanlarca kuşatılmıştı.

2008 yılından beri en büyük şiddet olaylarına ev sahipliği yapan Irak’ta Birleşmiş Milletler verilerine göre 2014’ün başından beri 4 bin 500 kişi hayatını kaybetti. Sadece geçen ay ölenlerin sayısı ise 900 olarak bildiriliyor.

ABD’den Irak hükümetine destek sözü

Amerika Musul’da son 48 saatte yaşanan gelişmelerden derin kaygı duyduğunu bildirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının kentin bazı bölgelerini ele geçirmesinin ardından Washington’da ve Bağdat’ta Amerikalı yetkililerin durumu yakından izlediği, bu saldırganlığa karşı güçlü ve eşgüdümlü bir yanıt verme çabalarını desteklemek amacıyla Bağdat hükümeti ve Erbil’deki Kürt Bölgesel Yönetimi’yle yakın temaslar yürütüldüğü belirtildi.

Bakanlık açıklamasında, Washington’un mevcut Stratejik Çerçeve Anlaşması kapsamında Irak hükümetine gerekli yardımları yapacağının altı çizildi. ABD Dışişleri Bakanlığı, zaten Suriye’de de güçlenen IŞİD’in yalnızca Irak’ın istikrarına değil, tüm bölgeye tehdit oluşturduğu kaydedildi. Açıklamada, Irak halkının “ortak bir düşmanla karşı karşıya olduğuna” ve bu militan örgütün Irak’ın tamamından uzaklaştırılması için tüm toplulukların birlikte çalışması gerektiğine dikkat çekildi.

BM Genel Sekreteri: ‘Kaygılıyım’

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Musul’da güvenlik durumunun kötüleşmesinin kendisinde ciddi kaygı yarattığını açıkladı.

BM tarafından yapılan açıklamada, Ban’ın Anbar, Bağdat, Diyala, Nineve ve Salahaddin’deki şiddet olaylarını da kınadığı bildirildi. Ban ayrıca şiddet olaylarından ölenlerin ailelerine ve Irak hükümetine başsağlığı diledi.

Ban Ki Moon, Iraklı tüm siyasi liderlerden, ülkedeki tehditlere karşı ulusal birlik sergilemesini istedi ve bunun Irak Anayasası ve demokratik siyasi süreci içinde gerçekleşebileceğinin altını çizdi. Ban özellikle Bağdat hükümeti ve Kürt Bölgesel yönetiminin Nineve ilinde güvenliği sağlama ve insani yardımların ulaştırılmasında işbirliği yapması gerektiğinin altını çizdi, Birleşmiş Milletler Irak Yardım Misyonu’nun (UNAMI) yardıma hazır olduğunu açıkladı.

BM Genel Sekreteri Ban ayrıca, Anbar ilindeki güvenlik durumunun da kendisini derinden kaygılandırdığını açıkladı.
XS
SM
MD
LG