Erişilebilirlik

Musul’da Kimyasal Saldırı Şüphesi


Musul’un beş ayrı mahallesinde IŞİD militanlarının kullandığı ev yapımı bombaların kimyasal silah niteliğinde olduğundan şüpheleniliyor.

Ağır ve kötü kokulu sarı sülfür tozu evdeki herşeyi kaplamış görünüyor. Burunlarını giyecekleriyle kapatan çocuklar merdivenlerden çatıya ağır ağır çıkıyor, hiçbirşeye dokunmamak için dikkatli davranıyorlar.

Çocuklar ve küçük bir grup, içinde bir kadın ve beş çocuğun bulunduğu eve IŞİD’in geçen hafta attığı bombanın yolaçtığı hasara bakıyorlar. Ev, Natham Hamad’ın evi ve 11-12 yaşlarında iki erkek çocuğu hastanede kritik durumda.

Kalabalık zehirlenmiş evi hızlıca terkediyor ve içlerinden biri yıkanana kadar kıyafetlerin giyilmemesi konusunda uyarıyor.

Bölgede yaşayanlar neredeyse herkesin gözlerinin sulandığını ve nefes alma zorlukları gibi benzer belirtilere sahip olduğunu belirtti. Bu olay sonrası en az 15 kişi hastaneye kaldırıldı ve son haftalarda benzer 4 saldırı meydana geldi. İnsanların çoğunun tedaviye ulaşma şansı yok.

Bölgede yaşayanlardan Falah Hassan, “Birilerinin buraya gelip bunu temizlemesine ihtiyacımız var,” dedi. Hassan, “Karım hasta, derimin üzerinde lekeler var ve geceleri nefes alamıyoruz,” dedi. Aylarca süren savaşların ardından IŞİD’in iki buçuk yıl süren bölgedeki kontrolü nedeniyle yaşam koşulları çok zor ve bölgede yaşayan insanlar özel doktora gidemiyor.

Diğer 4 bölgede benzer şikayetler var. Bölge çevresinde yaşayanlar kokunun akşam daha güçlü olduğunu, uyumakta zorluk çektiklerini belirtiyor.

Polis, en azından bazı bombaların klor içerdiğini belirtiyor ve Uluslararası Kızıl Haç Örgütü Musul’dan 100 km uzaklıktaki Erbil’de hastalardaki belirtilerin hardal gazına işaret ettiğini kaydediyor.

Şiddetli çatışmalar

Binbaşı Akeel el Houssany’e göre Irak güçleri Musul’un batısında kuzeye doğru ilerledikçe ve IŞİD’in alanı küçüldükçe militanlar daha şiddetli savaşıyor ve zehirli roketlerden en az biri 7 km uzaktan fırlatıldı.

El-Houssany bunun IŞİD’in gücünü değil, çaresizliğini gösterdiğini belirtti.

El-Houssany, “Bu roketlerle mesaj göndermeye çalışıyorlar, onlar insanların hala güçlü olduğunu düşünmelerini istiyor ama yakında yok olacaklar,” dedi.

Birleşmiş Milletler, doğrulanması halinde, kimyasal silahların savaş suçu sayılacağını belirtti ancak yerel yetkililer daha az endişeli gibi. Bu ilk kimyasal silah iddiası değil, askerler IŞİD’in Ramadi’de benzer ev yapımı zehirli bombalar kullandığını geçen yıl ve son haftalarda rapor etmişti.

Yetkililer Suriye savaşının bilançosuna bakıldığında yapıldığı belirtilen kimyasal silah saldırılarını fazla görmüyor.

Etkilenen bölgelerde yerel halk, sağlık hizmetlerinin yeterli olmadığını belirtiyor. Onları neyin zehirlediğini bilmeden ya da uzun dönem etkilerini bilmeden anne-babalar çocuklarını korumanın yolunun olmadığını belirtiyor.

20 yaşındaki Yunus Jassim, “Hastaneye gitsek bile orada ilaç yok” diyor ve ekliyor “Ne yapabiliriz?”

Korku ve hayalkırıklığı

Musul’un batısında Irak güçleri şiddetli çatışmalara maruz kalsalar da ilerliyor. Yetkililere göre Musul her an düşebilir.

El-Houssany, “Başlangıçta ölülerinin kimlik kartlarını alıyorlardı, şimdi ise cesetleri ve silahlarını geride bırakıyorlar,” diyor.

Mahmud Abd, “Güvenlik güçleri hala IŞİD militanlarını yakalıyor ama fazla değil, çünkü insanlar onları ihbar etmeye korkuyor,” diyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG