Erişilebilirlik

Musul Bilmecesi


Musul'a operasyon için eğitilen Irak askerleri

ABD’nin, Irak’ın ikinci büyük kenti Musul’un geri alınması için operasyonun başladığını duyurmasına rağmen, yapılan çeşitli açıklamalar kafaları karıştırıyor.

ABD Savunma Bakanı Ash Carter ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, çok kısa bir süre önce, koalisyon güçlerinin, Musul’un ikmal ve iletişim yollarını kesmeye başladıklarını belirtmişti. Orgeneral Dunford, kenti geri almak için yapılacak nihai saldırının “uzak değil yakın olmasının beklendiğini” söylemişti. Beyaz Saray’ın “IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi” Brett McGurk de, Carter ve Dunford gibi Musul’u geri almak için operasyonun başladığını açıkladı.

Radikal İslamcı terör örgütü IŞİD, Musul’u Haziran 2014’te ele geçirmişti.

‘Eli kulağında’

Bu açıklamaların ardından, AKP Hükümeti’ne yakın olmasıyla bilinen Yeni Şafak gazetesinin Ankara Temsilcisi Abdülkadir Selvi, Musul operasyonunun “elinin kulağında” olduğunu iddia etti. Selvi, ABD’nin kent üzerinden bildiriler atmaya başladığını ve halktan bunlara göre hareket edilmesini istediğini yazdı. Abdülkadir Selvi, Musul operasyonu için “25 Mart” tarihi üzerinde durulduğunun altını çizdi. Amerika’nın Sesi’nin kendisiyle iletişim kurmaya çalışmasına rağmen, temsilci-gazeteci Abdülkadir Selvi telefonlara ve gazete santralına kendisi için bırakılan mesajlara cevap vermedi.

'Bu iş zaman alır'

Irak Savunma Bakanı Halid el Ubeydi ise, birkaç gün önce, Musul için savaşın “bu yılın sonuna doğru” olacağını söyledi.

Musul’un kuzeyindeki Başika’da bulunan Peşmerge güçlerinin komutanı Berham Yasin ise Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada, Musul’un IŞİD’den kurtarılması için Iraklı Kürtler ile koalisyon ülkeleri arasında bir ortak komite oluşturulduğunu söyledi.

Berham Yasin, “Biz, Peşmergeler olarak, operasyona ve kenti IŞİD’in elinden almaya hazırız. Ancak, Irak kuvvetleri hazır değil. O nedenle bu iş çok uzun zaman alacağa benziyor” diye konuştu. Yasin, sorunun sadece Musul’u IŞİD’in elinden almakla bitmeyeceğini, radikal İslamcı teröristlerden temizlendikten sonra kentin nasıl yönetileceğinin bir başka sorun olarak ortaya çıktığını kaydetti. Yasin, Sünni güçlerin, Şii kuvvetlerin Musul’un kurtarılmasında bir rol oynamasını istemediğini, ancak Şii milislerin de aksi tutumda çok ısrarlı olduklarını ifade etti. Yasin, “Musul operasyonu kısa sürede başlayamaz” dedi.
Musul’un kuzeyindeki Başika Kampı’nda, Türk kuvvetleri Sünni Arap güçlerine askeri eğitim veriyor. Daha önce kampa karşı yapılan IŞİD saldırıları ise geri püskürtülmüştü.

XS
SM
MD
LG