Erişilebilirlik

Müslümanlığa Geçen Latin Kökenliler Artıyor


Müslümanlığa Geçen Latin Kökenlilerin Sayısı Artıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:30 0:00

Amerika’da İslamiyet’i tercih eden Latin kökenlilerin sayısı hızla artıyor. Pew Araştırma Merkezi’ne göre, Amerika’daki Müslümanların yüzde altısını Latin kökenliler oluşturuyor

Amerika’da İslamiyet’i tercih eden Latin kökenlilerin sayısı hızla artıyor. Pew Araştırma Merkezi’ne göre, Amerika’daki Müslümanların yüzde altısını Latin kökenliler oluşturuyor. Bu oranın yarısından fazlasının da kadın olduğu dikkati çekiyor. Şimdi her üç kişiden ikisinin Latin kökenli olduğu Miami şehrine gidiyoruz.

Miami Bahçeleri Mescidi’nde Cuma namazı kılınıyor. Namaza katılanlar, İmam’ı dinliyor. Vaazın konusu affetmek.

Üst kattaki kadınlarsa, vaazı camlı bölmeden ve monitörden dinliyor.

Greisa Torres bu dünyaya, dört yıl önce Küba’dan Miami’ye geldiğinde adım atmış. Torres göç ettikten sonra kaybettiği kimliğini, İslam dini sayesinde tekrar bulduğunu söylüyor.

Torres ikinci oğlu Mehdi’ye hamileyken İslamiyet’i seçmiş: “Buraya gelince çok zorlandım çünkü eşim ve çocuklarım dışında kimsem yoktu. Oğlum Mehdi’nin doğduğu gün İslam dinini seçtim.”

Tahminlere göre Miami’de 3000 civarında Latin kökenli Müslüman yaşıyor. Ülke genelindeyse bu rakam 40 bini geçiyor.

Uluslararası Florida Üniversitesi’nden Stephanie Londono, Latin kökenlilerin din değiştirmeleriyle ilgili bir çalışma yayınlamış.

Londono, Batı’da eğitim, kariyer veya refahla ölçülen başarı değerleri nedeniyle kendini dışlanmış hisseden kadınların İslam dinini seçtiğini söylüyor.

Geleneksel toplum yapısını tercih eden bu kadınlar için, bazılarının özgürlüğün kısıtlanması olarak gördüğü şeyler pozitif anlam taşıyor.

Stephanie Londono, “İslam dini bu kadınlar için neyin helal neyin haram olduğunu açıkça belirliyor. Yani toplumdaki yerlerini çok iyi biliyorlar. Kuran-ı Kerim de onlara ne giymeleri, nasıl yıkanmaları ve davranmaları, ne zaman ibadet etmeleri gerektiğini söylüyor,” şeklinde konuşuyor.

Londono, feminist Müslümanlar baş örtüsünü reddederken, Latin kökenli kadınların kapanmak istediğini söylüyor. Araştırmacıya göre başlarını örten bu kadınlar İslamiyet’in temsilci rolünü üstleniyor.

Greisa Torres, “İnsanlar başını örten kadınlara saygı gösteriyor. Ayrıca başörtüsü takan kadınlar kendilerini farklı hissediyor ve taşıdıkları inanç onları mutlu ediyor,” diyor.

Toplum içinde başörtüsüyle görülen bu kadınlar, “bütün Araplar Müslüman’dır” veya “bütün Latin kökenliler Katolik’tir” genellemesini ortadan kaldırıyor.

Torres, din değiştirdikten sonra Hıristiyanlık ve Müslümanlık arasındaki kültürel benzerlikleri de keşfetmiş.

4000 kadar İspanyolca kelimenin kökeni aslında Arapça. A ve L harfleriyle başlayan bütün kelimeler, İspanya’da Faslıların yaşadığı Ortaçağ dönemine dayanıyor.

Bu benzerlik de, İslam dinini Arapça öğrenen Torres’e yardımcı olmuş.

Yorumları oku (2)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG