Erişilebilirlik

Müslüman Kongre Üyesi'nden Çağrı


Müslüman Kongre Üyesi'den Çağrı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:32 0:00

Maryland eyaletinde yaşayan Müslüman toplumu, Demokrat Parti’den Kongre üyesi John Delaney’in de katıldığı siyasi bir etkinlik düzenledi. John Delaney, Müslüman Amerikalılar’ın özellikle bu seçim sürecinde daha aktif olmaları ve oy kullanmalarının önemini Amerika’nın Sesi televizyonuna anlattı.

Kongre üyesi John Delaney, seçim kampanyasındaki Müslüman karşıtı söylemlere değindi ve Müslüman Amerikalılar’a, onların da herkes gibi seçme ve seçilme hakkı olduğunu, kendi din ve geleneklerini istedikleri gibi yerine getirirken Amerika’ya yararlı bireyler olmaya devam etmelerinin önünde hiçbir engel bulunmadığını söyledi. Delaney ayrıca Müslümanlar’ın siyasette daha fazla rol oynamalarının önemini vurguladı: “Müslüman toplumun, diğer bütün Amerikalılar gibi seçme ve seçilme hakkı var. Amerikan demokrasisi bütün etnik gruplar gibi Müslümanlar’ın da siyasi sürece katılmasıyla daha da güçlenecektir. Müslümanlar’ın da seçim sürecine katılması çok daha fazla önem kazandı. Oy kullanarak, Trump’ın bağnaz ve olumsuz söylemlerinin önüne geçebilirler. Müslümanlar bu ülkeyi oluşturan zengin çeşitliliğin bir parçası. Bu seçimlere büyük oranda katılarak siyasetçilere bu tür söylemleri hoş görmeyeceklerini göstermeliler. Daha kapsayıcı bir toplum istiyoruz ve bizi biz yapan unsur da bu.”

Seçim kampanyasında bugüne kadar Müslümanlar’ın yaşam tarzları, Suriye’den veya diğer Müslüman ülkelerden gelen göçmenlerin durumu, kadın hakları gibi birçok konu tartışıldı. Kongre üyesi Delaney Amerika’nın Sesi izleyicilerine şu mesajı verdi: “Onlara vermek istediğim mesaj, Müslümanlar’ın da diğer herkes gibi bu ülkenin vatandaşı olduğu. Herkes kadar onların da herşeyde hakkı var. Ben ve partim Müslümanlar’a kucak açıyoruz. Müslümanlar İslam karşıtı söylemler karşısında sinmemeliler. Amerikan halkının çoğunun yanlarında olduğunu bilmelerini istiyorum. Biz de bu gerici söylemleri aşıp geleceğe odaklanmak istiyoruz.”

Amerika’da yaşayan Müslümanlar’ın yanı sıra bütün dünya genelindeki Müslümanlar, başkanlık seçim sürecini yakından izliyor. Seçimler boyunca Müslümanlar hakkında söylenenlerden kaygı duyuyorlar. ‘Seçimlere bu kadar az zaman kala Amerikalı ve diğer ülkelerde yaşayan Müslümanlar’ın kaygılarını giderecek ne söylemek istersiniz’ sorusuna Delaney şu yanıtı verdi: “Bütün Müslümanlar’a şunu söylemek isterim, bir kişinin söylediği sözler bütün Amerikan halkının düşüncesini veya duruşunu temsil etmez. Amerikan halkının çoğunluğu, Amerika ve dünyadaki Müslümanlar hakkında farklı görüşlere sahip. Donald Trump’ın düşüncesi veya sözü bizi temsil etmiyor. Amerikalılar kapsayıcı bir toplumdan yana ve bizim ülkemiz de bir göçmen dalgası sonrası kuruldu. Onlar da Amerikan Rüyası’nın bir parçası olmak için geldiler. Burada dinlerini ve geleneklerini özgürce yaşabilmek için geldiler ve kendileriyle gurur duymalılar. Kendi dinini ve geleneğini sürdürürken bu ülkede yaşamak ve topluma yararlı bir birey olmak birbiriyle zıt düşmez. Amerikalılar’ın büyük bir çoğunluğu da bu görüşte.”

John Delaney, Müslümanlar’dan bağnaz söylemlere aldırmadan, Amerika’da kendi kültürlerini sürdürerek topluma yararlı bireyler olmaya devam etmelerini istedi. Delaney ayrıca, bütün Müslüman Amerikalılar’ın sandık başına giderek kendilerini en iyi şekilde temsil edecek başkan adayına oy vermeleri ve Amerikan siyasetinde söz sahibi olmaları gerektiğini de belirtti.


UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG