Erişilebilirlik

"Müslüman Kardeşler ve Mursi Bitti"


Cumhurbaşkanı adayı Abdül-Fettah el-Sissi Mısır devlet televizyonunda konuşurken
Mısır’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde favori olarak görülen eski Genelkurmay Başkanı AbdüFettah el-Sissi, devlet televizyonuna verdiği demeçte Müslüman Kardeşlerin ve Mursi’nin artık “bittiğini” belirtirken “Onları bitiren ben olmadım, Mısırlılar oldu. Mısır halkı ‘hayır’ dedi. 30 Haziran 2013’de hayır dediler ve yine hayır diyorlar. Benim onlarla kişisel bir sorunum yok. Halk onları istemiyor” şeklinde konuştu.

30 Haziran 2013’deki protestolarda milyonlarca Mısırlı, henüz görevinin ilk yılında olan Cumhurbaşkanı Mursi’ye karşı ayaklanmıştı. Mursi’nin tüm siyasi gücü tekeline almaya çalışması ve ekonomiyi kötü yönetmesi ayaklanmanın ana nedeni olarak gösterilmişti.

Bu gelişmeler karşısında Genelkurmay Başkanlığı yetkisiyle kontrolü eline alan el-Sissi, Mısır’ın askeri geçmişe sahip olmayan tek cumhurbaşkanı olan Mursi’yi devirmişti.

Mursi’nin devrilmesiyle Müslüman Kardeşler grubunu da ortadan kaldırma girişimlerine başlayan ordu destekli hükümet, grubun liderlerinin büyük çoğunluğunu tutukladı. Çatışmalarda binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Cumhurbaşkanı adayı olmak için geçtiğimiz ay Genelkurmay Başkanlığı görevinden ayrılan el-Sissi, göreve geldiğinde “ordunun artık Mısır’ın yönetiminde söz sahibi olmayacağını” söyledi.
XS
SM
MD
LG