Erişilebilirlik

Müslüman Kardeşler Mısır Sokaklarında


Müslüman Kardeşler Mısır Sokaklarında
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:12 0:00
Linki indirmek için

Mısır geçici devlet başkanı Adli Mansur, siyasi süreci hızlandırmak amacıyla parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili bir takvim açıkladı, ancak Müslüman Kardeşler sürece katılmayı reddediyor

Muhammed Mursi hükümetinin devrilmesini destekleyenler takvim kararını memnunlukla karşılarken, Müslüman Kardeşler planı reddetti ve Mursi görevine iade edilinceye kadar protesto gösterilerine devam edeceklerini bildirdi.

Müslüman Kardeşler ve destekçileri Mısır geçici yönetiminin yeni bir başbakan ataması ve seçimler için bir takvim açıklamasına rağmen devrik Cumhurbaşkanı Mursi’nin görevine iade edilmesi talebinden vazgeçmiyor.

Müslüman Kardeşler’i destekleyenlerle ordu ve Mursi karşıtı göstericiler arasında çıkan çatışmalarda çok sayıda kişi öldü ya da yaralandı.

Müslüman Kardeşler’in önde gelen üyelerinden Abdülrahman El-Barr’a göre, uzlaşma ancak Mursi görevine iade edilirse mümkün olabilir: “Meşru düzen yeniden kurulmalı. Yasal yoldan seçilmiş cumhurbaşkanı görevine dönmeli. Mısır anayasası yeniden işlemeye başlamalı. Bu durumda uzlaşma mümkün olabilir ve ileri adım atılabilir. Bu, kriz için tek mantıklı çözümdür.”

Askerler Kahire’deki stratejik binaların çevresinde mevzilenmeyi sürdürüyor.

El Cumhuriye adlı araştırma kurumunda görevli emekli general Semih Seyf Elyazal güvenlik durumu düzeldiğinde ordunun kışlasına dönmeye hazır olduğunu söylüyor: “Müslüman Kardeşler bir seçim yapmak zorunda. Eğer yeni siyasi güçlere muhalif bir grup olarak katılmak istiyorlarsa bir sorun çıkmaz. Ancak silahlanmak ve saldırılara girişmek isteyebilirler. Bu da sorun yaratır. Bu onların yapacağı bir tercih.”

Ordu, Cumhurbaşkanı Mursi’yi ekonomiyi düzeltmeyi başaramadığı ve ülkeyi birleştiremediği için milyonların kendisine karşı ayaklanması üzerine devirdiğini bildiriyor.

Ayaklanmayı başlatan Tamarod adlı grubun kurucusu Mahmut Bedir, Mısır halkının birleştiğini söylüyor: “İstikrardan kaygı duyan büyük Mısır halkı, ülkenin bir grup terörist tarafından kaba kuvvet ya da tehditle yönetilmesine izin veremez. Terörizmin bizi yönetmesine izin vermeyiz. Mısır terörizmi daha önce yenilgiye uğrattı. Ülkeyi kaba kuvvetle yönetmeye kalkışanları halk, kim olursa olsun yine yenilgiye uğratır.”

Tamarod grubu geçici yönetimin anayasa değişikliği önerilerine karşı çıkmakla birlikte yeni başbakan Hazım el-Biblavi hükümetini destekleyeceğini açıkladı.
XS
SM
MD
LG