Erişilebilirlik

Müşerref Pakistan'a Döndü


Eski Pakistan devlet başkanı Karaçi hava limanında yandaşlarına hitaben konuşurken
Pakistan eski devlet başkanı Pervez Müşerref, parlamento seçimlerine katılmak için dört yıllık bir aradan sonra ilk kez ülkesine döndü.

Taleban, Pazar günü Karaçi’ye varan Müşerref’i ülkeye dönüp parlamento seçimlerine katılması durumunda kendisini öldürme tehdidinde bulunmuştu.
Ancak Müşerref, Karaçi hava limanında yandaşlarına hitaben yaptığı konuşmada ölüm tehditlerine meydan okuyarak “Pakistan’ı kurtarmak için ülkeme döndüm ve hayatımı tehlikeye atıyorum” dedi.

Bir Taleban sözcüsü Cumartesi günü yayınlanan bir videoda Müşerref için intihar bombacılarından oluşan bir tim hazırlandığını açıklamıştı.
Müşerref’in devlet başkanlığı döneminde Amerika’yla birlikte teröre karşı ortak mücadele yürüterek Taleban’ı kızdırmıştı.

Eski Genelkurmay Başkanı Müşerref, 1999’da yönetimi darbe yaparak ele geçirmişti. Pervez Müşerref dört yıl önce bu görevi bırakmasının ardından Dubai’ye yerleşmişti.

Dubai’den yol çıkarken bir açıklama yapan Müşerref, ülkesine döner dönmez tutuklanmaması için kefalet ödediğini açıkladı. Pervez Müşerref devlet başkanlığı döneminde eski Başbakan Benazir Butto’ya düzenlenen suikastta parmağı olabileceği iddiasıyla yargılanıyor.
Müşerref, başkanı olduğu Tüm Pakistan Müslüman Birliği partisine 11 Mayıs’ta yapılacak genel seçimlerde öncülük edeceğini söylüyor.
XS
SM
MD
LG