Erişilebilirlik

Mursi'nin Yakınlarından Yasal Tehdit


Devrik cumhurbaşkanının oğlu Usame Mursi basın toplantısında orduyu babasını kaçırmakla suçlarken
Mısır’da Muhammed Mursi’nin yakınları ilk kez konuştu ve devrik Cumhurbaşkanı’nın serbest bırakılması içim tüm yasal yollara başvuracakları tehdidinde bulundu.

Kahire’de bir basın toplantısı düzenleyen Mursi’nin yakınları, Mısır ordusunu cumhurbaşkanını kaçırmakla suçladı. Mursi’nin kızı ve oğlu, babalarını 3 Temmuz gününden bu yana görmediklerini söylediler.
3 Temmuz günü ordu yönetimi bir darbeyle devralmıştı.
Askeri yetkililer, Mursi’yi kendi güvenliği için gözaltına aldıklarını ve eski cumhurbaşkanının sağlık durumunun iyi olduğunu söylüyor.

Mursi’nin lideri olduğu Müslüman Kardeşler, Kahire’de hergün gösteri düzenleyerek Mursi’nin serbest bırakılmasını ve görevine iade edilmesini istiyor.
Mursi, cumhurbaşkanlığında sadece bir yıl kalabildi.

Ordu tarafından desteklenen geçici hükümet ise yeniden demokrasiye dönülmesi için belirlediği yol haritası doğrultusunda adımlar atmaya devam ediyor.
Pazar günü, bir grup hukukçu, askıya alınan anayasanın tartışmalı bölümlerinin yeniden yazılması için çalışmalarına başladı. 10 yargıç ve hukuk profesöründen oluşan kurulun anayasa değişiklik taslaklarını tamamlamaları için bir ay zamanları var.

Geçici hükümet, anayasa hazırlandıktan sonra gelecek yıl başında, milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimleri yapmayı planlıyor.

Liberal ve laiklik yanlısı Mısırlılar, İslamcıların ağırlıkta olduğu bir komisyon tarafından hızlı bir şekilde kabul edilen önceki anayasanın soysal adalet ve medeni hakları güvence altına almadığı görüşünde.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Beklenen Görüşme Gerçekleşti - 29 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:49 0:00
XS
SM
MD
LG