Erişilebilirlik

Mursi Avrupa Gezisini Yarıda Kesti


Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşürken
Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, ülkesinde günlerdir süren protesto gösterilerinin yol açtığı siyasi kriz nedeniyle Almanya gezisini yarıda kesti.
Mursi hemen Kahire’ye dönebilmek için Avrupa gezisinin ikinci durağı olan Paris ziyaretini de iptal etti.

Son günlerde protestocularla güvenlik güçleri arasındaki çatışmalarda çok sayıda kişinin öldüğü Mısır'da gerilim tırmanmaya devam ederken Devlet Başkanı Muhammed Mursi temaslarda bulunmak üzere Berlin’e geldi.

Port Said davasında 21 sanık hakkında verilen idam kararının ardından başlayan şiddet olaylarının yatışmaması nedeniyle haftalardır planlanan Berlin ziyareti programında değişikliğe gidildi, iki gün olarak duyurulan ziyaret bir kaç saate indirilirken, Mursi Fransa’ya ziyaretini tümden iptal etti.

Mursi Berlin’de çok sıkı güvenlik önlemleri altında Başbakan Merkel tarafından askeri törenle karşılandı. İki liderin görüşmelerinde ağırlıklı olarak Mısır 'daki iç siyasi durum ile iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin ele alındığı, ayrıca Ortadoğu'daki barış süreci ve Suriye'deki durumun da gündemi belirlediği açıklandı. Merkel ve Mursi yaklaşık iki saat süren görüşmeden sonra basının önüne çıktı. Mısır'daki değişim sürecine destek verdiklerini belirten Merkel, bu desteğin ülkedeki demokratik gelişmeye bağlı olduğunu kaydetti. Mısır’la diyaloğun sürdürülmesi gerektiğini söyleyen başbakan, Mursi'yle yaptığı görüşmede kararlı bir demokratik izlenim edindiğini belirtti.

Mısır’a yönelik beklentilerini dile getirdiğini aktaran Merkel, özgürlüklerin ve insan haklarının öncelikli olarak ele alınması gerektiğini, aynı şekilde tüm dinlere saygı beklediklerini söyledi. Mısır’ın Ortadoğu’daki sorunların ve İsrail ile Filistin arasındaki krizin iki devlet modeli ile çözümünde arabulucu olabileceğini de sözlerine ekledi. Ülkesi ile Mısır arasındaki ekonomik ilişkilerin yeniden canlandırılmasından yana tavır koyan Merkel, IMF’in de Mısır’la görüşmelere başlaması tavsiyesinde bulundu.

Almanya’nın Mısır ve Ortadoğu’da daha büyük bir rol üstlenmesini arzuladığını söyleyen Mursi ise, ülkesinin yıllardır süren bir diktatörlükten çıktığını ve son zamanlarda yaşanan şiddet olaylarının bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Batıdaki kuşkuları dile getiren Mursi, Mısır’ı bir din devletine dönüştürmek gibi bir çabalarının olmadığını, tersine tüm Mısır halkı için fikir özgürlüğü ve eşitliliği hedeflediklerini ve ülkeyi geçtiğimiz aralık ayında evet oyu alan yeni anayasa ile modernleştirmeyi hedeflediğini söyledi.
Mursi, son günlerde yaşanan şiddetli protestolara ve olağanüstü hal kararına ilişkin bir soruya, hiçbir ülkenin benzer olaylara seyirci kalmayacağını, olağanüstü halin olaylar yatışır yatışmaz kaldırılacağını açıkladı. Bir gazetecinin Mursi’nin üç yıl önce yaptığı bir konuşmada, ‘Yahudiler, domuz ve maymunların torunlarıdır’ sözünü hatırlatması üzerine, Mısır Devlet Başkanı konuşmasının çarpıtıldığını, Yahudiler ve İsrail’le bir sorunu olmadığını, İsrail’le imzalanan barış anlaşmasına saygılı olduğunusöyledi

Mısır, Almanya’nın Arap ülkeleri arasında en önemli ticari ortaklarından, aynı zamanda en çok silah sattığı ülkelerden de biri. Almanya Mısır'a son iki yılda toplam 100 milyon Euro'luk silah satışı yaparken, Kahire hükümetinin geçen sonbaharda Almanya'ya iki denizaltı siparişi yaptığını açıklaması, İsrail'in güvenliğini tehdit edebileceği gerekçesiyle İsrail ile Almanya’nın arasının açılmasına neden olmuştu.

Öte yandan Almanya 2012 yılının verilerine göre Mısır’a en çok turist gönderen ülke konumunda. ‘Arap Baharı’ kapsamındaki ayaklanmalar sonrasında turizm sektöründeki krizi atlatan Mısır’a Almanya'dan giden turist sayısı geçen yıl bir milyona yükseldi.

XS
SM
MD
LG