Erişilebilirlik

Munzur Vadisi Kurtuldu Mu?


Munzur Vadisi

Tunceli’deki Munzur Nehri üzerinde yapılması planlanan baraj ve hidroelektrik santrallerinin mahkeme kararıyla durdurulması çevrecileri sevindirdi. Davayı açan Av. Barış Yıldırım’a göre Munzur Vadisi kurtuldu. Ancak böyle düşünmeyenler de var.

Tunceli’deki Munzur Milli Parkı içinde kalan bölgede dört baraj yapılması planlanıyordu. İlk baraj için 2010 yılında Enerji Bakanlığı tarafından işletme lisansı verilerek, inşaata başlanmasının önü açıldı. Ancak Bakanlığın bu kararına karşı Av. Barış Yıldırım, Danıştay’da yürütmeyi durdurma davası açtı. Danıştay aynı yılın ekim ayında, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Karara gerekçe olarak, ‘Kamu yararı açısından vazgeçilmez ve kesin bir zorunluluk bulunduğu hususu ortaya konmadıkça, milli parklarda yapıya izin verilemez’ dendi. Karara karşı EPDK ve Konaktepe A.Ş itirazda bulundu. Danıştay itirazı reddettiği gibi, o güne kadar geçerli olan, Munzur Barajlarının ÇED raporundan muafiyetine ilişkin kararı da iptal etti.

Munzur Çayı
Munzur Çayı

Bunu üzerine Bakanlık, baraj ve hidroelektrik santrallerinin yapımında kamu yararı bulunup bulunmadığının tespiti için üniversitelerden rapor istedi. Üniversiteler kamu yararı olduğu yönünde rapor verince, bakanlık üstün kamu yararı kararı alarak, barajların yapımının önünü bir kez daha açtı.

Av. Yıldırım, bu kararın iptali için Ankara 3. İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Mahkeme davayı reddedince, Yıldırım bir kez daha Danıştay’a başvurdu. Danıştay, bütün bölgeyi kapsayacak şekilde bütünlüklü bir ÇED raporu olması gerektiği yönünde bir karar aldı. Danıştay’ın kararı üzerine dosyayı tekrar ele alan Ankara 3. İdare Mahkemesi, baraj projelerini iptal etti.

Sekiz yıl süren hukuk mücadelesi, çevrecilerin istediği gibi sonuçlandı. Peki bu kararla Munzur kurtuldu mu? Av. Barış Yıldırım kurtulduğunu düşünüyor. VOA Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Yıldırım, mevzuata göre artık barajların yapılmasının imkânsız olduğu görüşünde.

Yıldırım, “Munzur üzerinde yapılması planlanan barajlar Tunceli merkezinden Ovacık ilçesine kadar uzanıyor. Yapılmış olsaydı vadinin tümü sular altında kalacaktı. Bütünlüklü ÇED yapılması halinde baraj ve HES’lerin yapılması imkansızlaşıyor. Mahkeme üstün kamu yararı kararını iptal etti. İptal edince vadi kurtulmuş mu, elbette kurtulmuş. Bu kararın iptal edilmesinin benzeri yok. Türkiye’de 45 tane milli park var. En fazla bitki barındıran Munzur Milli parkı. 1900 tür var yüzde 20’si endemik. Bu dünya ortalamasının üstünde, Avrupa’nın en zengin milli parkı. Dünyanın ilk milli parkı olan Yellow Stone, Munzur’dan 20 kat büyük ama tür sayısı Munzur kadar değil. Bu kadar zengin bir yerde baraj projelerinin hayata geçirilmesi mevzuata göre mümkün değil. Bu saatten sonra yapılmasını beklemiyorum. Danıştay’ın çok güçlü kararları var. Yargı kararları yasama yürütme ve yargı organlarını bağlar.” dedi.

1979-1982 yılları arasında bölgede yaptığı incelemelerle, Munzur’daki endemik türleri ortaya çıkaran Hacettepe Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şinasi Yıldırımlı ise aynı görüşte değil.

VOA Türkçe’ye konuşan Yıldırımlı, "Munzur kurtuldu demek zor." dedi. Baraj yapılması halinde daha keşfedilmemiş birçok canlı türünün yok olacağını savunan Yıldırımlı,” İleride yine yaparlar, yasaları torba yasa içine koyarak çıkarıyorlar. Her şey bitti demek değil. Orası çok önemli bir bölge, oraya baraj yapmak doğru değil. Özellikle Munzur çayı çok güzel, dünyada eşi benzeri bulunmaz bir bölge. Keban barajının çamurla dolmaması için yapılıyormuş, daha ileriye belki yapılabilir. Munzur Vadisine yapılmamalı. Munzur Vadisi çok ilginç, yapılırsa vadi sular altında kalacak. Bir sürü endemik bitki, hayvanlar, böcekler keşfedilmeden yok olabilecek. Umutlu değilim.” diye konuştu.

Yıldırımlı’nın 40 yıl önce yaptığı çalışma, mahkemenin kararına da dayanak oluşturdu. Munzur Vadisi'nde bulunan yaklaşın 1900 tür bitkiden 350’ye yakını, Dünya’da sadece o bölgede bulunuyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG