Erişilebilirlik

Mumbai Saldırısının Sorumlusu Terörist Yakalandı


Laşkar-i-Taiba örgütünün kurucusu Hafız Said Amerika'nın terörist listesinde yer alıyor ve yakalanması için 10 milyon dolar ödül konulmuştu.

Pakistanlı yetkililer Hindistan’ın Mumbai şehrinde 2008 yılında yaşanan ve 4 gün süren saldırının planlayıcısı olduğu belirtilen Hafız Said isimli teröristin yakalandığını açıkladı.

Bu gelişme terörle etkin mücadele sözü veren Pakistan Baibakanı İmran Khan’ın Washington’a yapacağı ziyaretin hemen öncesine denk geldi.

Said, Amerika’nın da terörist listesinde yer alıyor ve Laşkar-i-Taiba örgütünün kurucusu olarak tanınıyor. Amerika bu örgütü Mumbai’de 160’dan fazla insanın öldüğü saldırılardan sorumlu tutuyor.

Aralarında 300 civarında dini eğitim merkezi ve okulun, hastanelerin, yayınevlerinin ve ambulans hizmetleri veren şirketin de bulunduğu bir ağa sahip olan Hafız Said hakkındaki suçlamaları ve terör bağlantısını reddetti.

Pencap Valiliği Sözcüsü Şahbaz Gill yaptığı açıklamada, Said’in Pakistan’ın Gujranwala kasabası yakınlarında yakalandığını söyledi.

Sözcü, Said hakkındaki ana suçlamanın aslen giyilmesi yasak olan kıyafetler için bağış toplamak olduğunu söyledi.

Amerika, Hafız Said’in başına 10 milyon dolar ödül konulduğunu açıklamıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG