Erişilebilirlik

Mültecilerin Bir Durağı da Avusturya


Mültecilerin Bir Durağı da Avusturya
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00

Mültecilerin Bir Durağı da Avusturya

Macaristan, sınırlarını kapalı tutmaya devam ederken binlerce mülteci Batı Avrupa’ya ulaşma yolları arıyor. Hırvatistan ve Slovenya’dan yürüyerek geçmeye çalışan mülteciler şiddetten ve engellerden kaçmaya çalışıyor. Şimdiyse bazı mülteciler sınırdan Avusturya’ya geçme çabası içinde.

Avusturya’nın kaplıcalarıyla ünlü Bad Radkersburg kasabası, savaştan kaçan mültecilerin sığınma yeri haline geldi. Kasabaya varan bin mülteciye yiyecek, su ve ayakkabı yardımı yapıldı.

Yüzünü göstermek istemeyen 15 yaşındaki Suriyeli Hamza ailesi ile Avusturya’ya gelişlerini şöyle anlatıyor: “Önce Macaristan sınırından geçmeye çalıştık ancak izin vermediler. Hırvatistan’dan geçebileceğimizi öğrenince oraya gittik, sonra da Avusturya’ya geçtik.”

Kızılhaç Örgütü, yorgun mültecilere gıda yardımı yapıyor. Çocuklar futbol oynayarak rahatlamaya çalışırken özel eğitimli bir köpek de onlara yakınlık gösterdi. Örgüt, yardımların kapsamını genişletmeyi planlıyor.

Kızılhaç görevlisi Simon Strassgurtl, “Buraya iki konteyner yerleştireceğiz. Biri mülteci kampı, diğeri yardım görevlilerimiz için olacak. Havaların soğuması ve yağmur mevsiminin başlamasıyla durum daha da zorlaşacak. O zaman yardımların çapını genişletmemiz gerekecek,” diyerek neler yapacaklarını açıkladı.

Yakındaki Spielfeld kasabasında kurulan çadırlar da mültecileri bekliyor. Şu anda ortam sakin. Avusturya ordusu da yakında gelecek mülteci dalgasına hazır.

Albay Gerhard Schweiger, “Daha fazla sayıda mülteci için hazırlık yapıyoruz. Avrupa Birliği öncülüğünde siyasi seviyede de bir çözüm bulunmasını bekliyoruz,” dedi.

Avusturyalı yetkililer, Almanya’ya gitmek isteyen mültecilerin geçişini kolaylaştırmak için göçmenlik işlem ve kontrollarını gevşetti. Bad Radkersburg’da bir süre dinlenen mülteciler Avusturya Hükümeti’nin sağladığı otobüslerle Almanya’ya gönderiliyor.

XS
SM
MD
LG