Erişilebilirlik

Mülteciler için Almanya'da Yaşam Zor


Mülteciler için Almanya'da Yaşam Zor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:37 0:00

Mülteciler için Almanya'da Yaşam Zor

Ebualnar kardeşler ve arkadaşlarının Libya’dan balıkçı teknesiyle yola çıkmalarının üzerinden neredeyse bir yıl geçti. Bu altı Suriyeli mülteci, İtalya sahil güvenliği sayesinde hayatta kalmış.

Amerika’nın Sesi, Berlin’e yola çıkmak üzere olan bu kaygılı gençlerle ilk kez İtalya’nın Milano garında tanıştı.

Dokuz ay sonra Almanya’nın sığınmacı olarak kabul ettiği altı Suriyeli gençlerin çoğu hala mülteci kamplarında yaşıyor. Bunlardan biri de Berlin’in sanayi banliyösünde bulunan mülteci kampında yaşan Baha.

Baha, “Berlin’e ilk geldiğimde, yeni bir hayat kurmayı hayal ediyordum. Öğretmenliğe devam etmeyi veya üniversiteye gitmeyi düşünüyordum. Ama şimdi kafam çok karışık. Ne yapacağımı bilmiyorum” diye konuşuyor.

Kamptan ayrılmak ve kendi evine çıkmak isten Baha, Berlin’deki ev sahiplerinin mültecilere ev vermemesinden yakınıyor.

Baha ve arkadaşları artık güvende ve kalacak yerleri var. Ancak mülteci akınıyla mücadele eden Almanya’da yeni bir hayata başlama hayallerini şimdilik askıya almışlar.

Mülteciler, Suriye’deki acımasız iç savaştan kaçmaya devam ediyor. Baha, ülkesinde olanları izlemekte güçlük çektiğini söylüyor. Babasını ve erkek kardeşini kaybeden Baha, geri kalan aile üyelerinden de kötü haber gelmesinden korkuyor.

Baha’nın Cihat’la arkadaşlığı Libya çöllerinde ve Akdeniz’in sularında pekişmiş. Tehlikeli yolculukta, Cihat’ın kardeşi Hüseyin de yanlarındaymış.

Kardeşleri ve Berlin’de yaşayan babasından destek alan Cihat, diğer mültecilere göre daha şanslı. Bir Arap restoranında çalışan Cihat, bir pansiyonda kiraladığı odada kalıyor. Almanca öğreniyor.

Cihat, Berlin’deki mülteci karşılamasında Başbakan Angela Merkel ile tanışma fırsatı da yakalamış.

Cihat’ın tek eksiği Almanya vizesi alamadığı için Türkiye’de kalan ve oğullarının yaptığı tehlikeli yolculuğu göze alamayan annesi.

Suriyeli gençler artık güvende ama yeni bir hayat kurma planları beklediklerinden daha uzun süreceğe benziyor.

XS
SM
MD
LG