Erişilebilirlik

'Anlaşma Türkiye'ye Dikkatimizi Azaltmayacak'


‘Mülteci Anlaşması Türkiye’ye Dikkatimizi Azaltmayacak’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:29 0:00

Avrupa Birliği (AB) İnsan Hakları Özel Temsilcisi Stavros Lambrinidis, Türkiye ile AB arasında mülteci anlaşmasının imzalanmış olmasının, Türkiye’de insan haklarının durumuna verdikleri dikkati azaltmayacağını ve kaygılarını dile getirmeyi engellemeyeceğini söyledi.

Lambrinidis, Washington’daki düşünce kuruluşlarından Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nde (CSIS) düzenlenen panelde bir soruyu yanıtlarken, “AB ve Türkiye’nin mülteciler konusunda anlaşmaya varması Türkiye’de insan haklarının durumuna dair dikkatimizi ve kaygımızı azaltmayacaktır” dedi.

En fazla sayıda gazetecinin hapiste olduğu ülkenin Türkiye olduğunu savunan ve ifade özgürlüğünün “müzakere edilemez” bir hak olduğunu belirten Lambrinidis, AB olarak meşru uluslararası hukuki araçlara dayanmayan ve siyasi güdümlü olan davalara karşı duruşlarını her platformda dile getirdiklerini vurguladı. Lambrinidis,”Bu anlaşma yüzünden Türkiye ile (insan hakları) konusundaki diyaloğumuzda bir değişiklik olmayacak” dedi.

İnsan haklarına riayetin sadece Türkiye değil tüm aday ülkelerin AB’ye tam üyeliği için gereken şartlardan biri olduğunu kaydeden Lambrinidis, AB olarak tam demokratik, tam şeffaf ve insan haklarına tam biçimde uyan bir Türkiye’yi üye olarak kabul etme arzusunu daha önce ortaya koyduklarını hatırlattı.

Lambrinidis, Türkiye’nin de bu yönde istekli olduğunu ancak pratikte bunun, özellikle insan haklarını güvenceye alma ve bu alanda geriye gitmeme noktasında çok çalışmayı gerektirdiğini belirtti.

Türkiye’nin üyelik için gereken belirli değişiklikleri hayata geçirmesi halinde AB’ye tam katılımı yolunda gerçek bir perspektife sahip olacağını ve kendilerinin de böyle bir beklenti içinde olduğunu vurgulayan Lambrinidis, “Ben şahsen AB’nin Türkiye’yi desteklemesinin her zaman fanatik bir savunucusu oldum ama insan haklarını ihlal eden, diğer birçok önemli sorunu bulunan bir Türkiye’nin elbette (üyelik için) yapması gereken çok iş var. Ama bence görmek istediğimiz şey olumlu arzu. Kapıları yüzlerine kapatmayı amaçlamıyoruz. Ben Türkiye’de bu arzunun da olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

XS
SM
MD
LG