Erişilebilirlik

Venezuelalı Muhalif Milletvekili Renzo Prieto Gözaltında


Venezuelalı muhalif milletvekili Renza Prieto, meclis oturumuna ve hükümet karşıtı eyleme katılmak için geldiği Caracas’ta güvenlik güçlerince gözaltına alındı.

Muhalif milletvekilinin kaldığı otele dün saat 16.30 sularında, polis özel harekat birimi FAES ve istihbarat birimleri uzun namlulu silahlarla girerek Prieto’yu yanındaki iki milletvekiliyle birlikte gözaltına alındı.

Bir polis merkezine götürülerek telefonlarına ve vekil kimliklerine bir süre el konulan diğer iki milletvekili, birkaç saat sonra serbest bırakıldı ancak Prieto, Bolivarcı Ulusal İstihbarat Servisi Merkezi’nde gözaltında tutulmaya devam ediyor.

Polis ve savcılıktan konu ile ilgili resmi bir açıklama henüz yapılmadı ancak Prieto’nun avukatı ilgili kurumların kendisine müvekkilinin gözaltına değil güvence altına alındığını söylediğini belirtti. Muhalefet, hükümetin bu tavrının kendilerine siyasi gözdağı vermek olduğunu ve gözaltının ülke çapında binlerce kişinin katıldığı iktidar karşıtı bir gösterinin ardından gerçekleşmesinin tesadüf olmadığını iddia ediyor.

Gözaltına alınan milletvekili 2014 yılında da kamu düzenini bozmaktan dolayı 4 yıl boyunca tutuklu kalmış ve daha sonra 40 siyasi tutuklu ile birlikte salıverilmişti. Prieto, muhalefetin liderliğini üstlenen Juan Guaido’nun Halk İradesi partisinin Tachira eyaleti milletvekili görevini yürütüyor.

Bachelet: “Venezuela’da insan hakları ihlalleri devam ediyor”

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, salı günü Cenevre’de yaptığı açıklamada Venezuela’daki güvenlik güçlerince muhaliflere uygulanan şiddetin ve yaşanan insan hakları ihlallerinin devam ettiğini vurgulamış ve tutuklu milletvekillerine de vurgu yapmıştı.

Venezuela’da Foro Penal adlı sivil toplum örgütüne göre cezaevlerinde 328 siyasi tutuklu bulunuyor ve bunlardan üçü milletvekili. Ayrıca 167 sandalyeli Ulusal Meclis’te 112 muhalif milletvekili bulunuyor ve bu milletvekillerinden otuzunun dokunulmazlıkları, hükümet tarafından çeşitli gerekçelerle kaldırılmış durumda.

XS
SM
MD
LG