Erişilebilirlik

Muhafazakar PartI Tek Başına İktidarda


David Cameron beş yıl daha İngiltere Başbakanı

İngiltere Başbakanı David Cameron, genel seçimlerde partisinin parlamentoda yeterli çoğunluğu garantilemesinin ardından tek başına hükümet kuracağını açıkladı. Seçim öncesi tahminler, Muhafazakar Parti’nin kılpayı seçimi önde bitireceği yönündeydi.

Cameron önümüzdeki beş yılda daha İngiltere Başbakanı olmaya hazırlanırken, liderliğini yaptığı Muhafazakar Parti, Avam Kamarası’ndaki 650 sandalyenin 326’sını elde etmeyi başlardı. Muhafazakar Parti’yi tek başına iktidara getirecek seçim başarısı, aralarında İşçi Partisi lideri Ed Miliband de olmak üzere, muhalefet partisi liderlerinin istifalarıyla sonuçlandı.

Cameron seçim kampanyası sırasında İngiltere’nin Avrupa Birliği üyeliğini referanduma götürme sözü vermişti. Uzmanlar, referandumun iki yıl içinde yapılabileceğine işaret ediyor.

Bu arada İskoç Ulusal Partisi seçimin en büyük sürprizi oldu. Bağımsızlık yanlısı parti, Avam Kamarası’nda 50’den fazla sandalye elde etti. İskoç Ulusal Partisi, İskoçya’da İşçi Partisi’ni de tamamen yenilgiye uğrattı ve bölgenin tek hakim partisi oldu.

Miliband’in yanı sıra, Liberal Demokrat Parti lideri Nick Clegg ve göçmenlik karşıtı Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi Nigel Farage da istifa edenler arasındaydı. Nick Clegg, Muhafazakar Parti’yle yaptığı önceki koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

XS
SM
MD
LG