Erişilebilirlik

Mueller Rusya Soruşturmasında Yeni Ayrıntılar Açıklayacak


New York’ta özel savcılık ve federal savcılar, Trump’ın uzun süre hukuki danışmanlığını yapan ve Kongre’ye yalan söylediğini, Başkan’ı korumak için sus payı ödemelerini organize ettiğini kabul eden Michael Cohen’in soruşturmadaki işbirliğini ayrıntılandıran mahkeme belgelerini sunmaya hazırlanıyor. Mueller’ın ekibi ayrıca, Trump’ın eski kampanya yöneticisi Paul Manafort’un soruşturmada yalan söyleyerek suçunu itiraf anlaşmasını bozduğuna ilişkin bilgi paylaşacak.

Cohen ve Manafort, savcıların federal soruşturma yetkililerine ya da Kongre’ye yalan söylemekle suçladığı 5 eski Trump danışmanı arasında bulunuyor.

Mueller’ın ekibi bu hafta içinde de, Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’in soruşturma kapsamında savcılıkla ne kadar bilgi paylaştığına ilişkin ilk değerlendirmesini federal mahkemeye sunmuştu. Mueller, soruşturmadaki büyük yardımları nedeniyle Flynn’in cezasının hapis olmaması ve hafifletilmesi gerektiğini belirtmişti.

Mueller’ın soruşturmasıyla ilgili yeni ayrıntılar kamuoyuna açılmak üzereyken, Başkan Trump da soruşturmayı ve savcılara yardım edenleri hedef almayı sürdürüyor. Cohen’in süresi indirilmiş hapis cezası alabilmek için yalan söylemekle suçlayan Trump, diğer bir danışmanı Roger Stone’u ise, kendisinin aleyhine ifade vermeyeceğini söylediği için övmüştü. Trump, başkanlık yetkisini kullanarak Manafort için af çıkarma seçeneğinin ihtimal dışı olmadığını da söylemişti.

Trump bu sabah da Twitter’dan yeni mesajlar paylaştı. Bazı güvenlik ve istihbarat yetkililerine yüklenen Trump, Mueller ve onun atamasını yapan Adalet Bakan Yardımcısı Rod Rosenstein’ı çıkar çatışmasına sahip olmakla suçladı. Trump, avukatlarının “Mueller’ın raporuna karşı rapor” hazırladığını da açıkladı.

Başkan Trump, “87 sayfası tamamlandı bile ama tabii ki Cadı Avı Raporu’nun nihai halini görene kadar tamamlanamaz” ifadesini kullandı.


Savcılar bugün mahkemeye sunacakları belgelerde Cohen’in hapis cezasını hak edip etmediğini ve ediyorsa süresinin ne kadar olacağına ilişkin değerlendirmelerini paylaşacak. Savcıların bunu yaparken, federal yargıca Cohen’in soruşturmalara sunduğu yardımları en azından bir derece tarif etmeleri gerekecek.

Cohen Ağustos ayında vergi kaçırma ve kampanya finansman kuralları ihlalleri dahil hakkındaki sekiz suçlamayı kabul etmişti. Cohen, Trump’ın kendisine 2016 seçimlerinden önce Trump’la ilişkiye girdiklerini iddia eden iki porno yıldızına sus payı ödenmesini ayarlaması için talimat verdiğini söylemişti.

Cohen geçen hafta da Kongre’ye yalan söylediği suçunu kabul etti. Cohen’in bu sürpriz çıkışı, Trump’ın 2016 başkanlık seçimleri kampanyası sırasında Rusya’yla bağlantılarına dikkatleri yeniden çekti.

Cohen, Moskova’da inşası planlanan Trump Tower projesinin ayrıntıları hakkında yalan söylediğini kabul ederek, projeyle ilgili görüşmelerin daha önce verdiği takvimin ötesine, Haziran 2016’ya kadar sürdüğünü belirtmişti. Cohen ayrıca, seçim kampanyası dönemi sırasında Trump’la projeyi konuştuğunu kaydederek, o dönem henüz Cumhuriyetçi başkan adayı olan Trump’ın Rusya’yla herhangi bir anlaşmasının olmadığı açıklamasıyla çelişmişti.

Trump, projeye herhangi bir para yatırmadığını ve nihayetinde da yapmamaya karar verdiğini söylemişti.

Manafort konusunda ise savcıların, suçunu itiraf anlaşmasını bozan unsurun ne olduğunun ayrıntılarını izah etmesi bekleniyor.

Manafort Eylül ayında savcılıkla işbirliğine gitme kararı almıştı ancak savcılar geçen ay Manafort’un kendilerine defalarca yalan söylediğini açıklamış, başka ayrıntı vermemişti. Manafort’un avukatları ise yalan beyan suçlamasını yalanladı.

Comey Kongre’de ifade veriyor

Bu arada eski FBI başkanı James Comey, Temsilciler Meclisi’nin iki komisyonuna kapalı kapılar ardında ifade vermek üzere Kongre’ye geldi.

Cumhuriyetçi Kongre üyelerinin, Cohen’i 2016 başkanlık seçimleri sırasında Adalet Bakanlığı’nın aldığı kararlarla ilgili sorgulaması bekleniyor. Oturuma Demokratlar da katılacak.

Cumhuriyetçiler bakanlık yetkililerinin Başkan Trump’a karşı taraflı olduğunu ve Demokrat Hillary Clinton’a ise e-postalarıyla ilgili ayrı bir soruşturmada iltimas geçtiğini savunuyor.

XS
SM
MD
LG