Erişilebilirlik

‘Mueller Raporunun Tamamı 300 Sayfadan Uzun’


Özel yetkili savcı Robert Mueller’ın Başkan Donald Trump’ın 2016 başkanlık seçimi sırasında kampanyasıyla Rusya arasında gizli anlaşma olup olmadığını incelediği soruşturmanın raporunu tamamlamasının ardından Washington’da tartışmalar durulmuş değil.

Demokratlar Adalet Bakanı William Barr’dan 22 ay süren soruşturmanın raporunun tamamını yayınlamasını istiyor. Ancak Barr, Pazar günü raporun yalnızca dört sayfalık bir özetini yayınlamış ve raporun tamamına bakıldığında Rusya ile Trump kampanyası arasında işbirliği olduğuna dair delil olmadığını söylemişti.

AP haber ajansı bir Adalet Bakanlığı yetkilisinin Mueller raporunun 300 sayfadan uzun olduğunu söylediğini belirtti. New York Times gazetesi de yine Adalet Bakanlığı yetkililerini kaynak göstererek raporun 300 sayfadan uzun olduğunu yazmıştı.

Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu Başkanı New Yorklu Demokrat Jerrold Nadler da raporun bin sayfadan kısa olduğunu söyledi ancak ayrıntı vermedi.

Nadler, ayrıca William Barr’la yaptığı telefon konuşmasında Barr’ın raporla ilgili olarak Adalet Komisyonu karşısında ifade verebileceğini söylediğini aktardı.

Barr raporun kamuya açıklanacak versiyonunun gelecek haftalarda yayınlanacağını belirtmişti.

Ancak Barr’ın dört sayfalık özeti Demokratları tatmin etmedi. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi Barr’ın Mueller raporuyla ilgili mektubunun “küçümseyici” olduğunu söyledi.

Barr, Mueller’ın Rusya soruşturmasının özetinde Başkan Donald Trump’ın kampanyasının 2016 başkanlık seçimlerini etkilemek için Rus hükümetiyle işbirliği yaptığına dair delil bulunmadığını belirtmişti.

Pelosi Barr’ı “kibirli” olmakla suçlayarak Kongre’nin Barr’ın tercümanlığına ihtiyacı yok” dedi.

Pelosi Barr’dan Mueller raporunu Kongre’yle Salı gününe kadar paylaşmasını istedi.

Trump’tan İstihbarat Komisyonu Başkanı’na istifa çağrısı

İstihbarat Komisyonu Başkanı Adam Schiff ise Mueller raporuyla ilgili daha önce yaptığı yorumlardan dolayı Kongre’deki Cumhuriyetçilerin hedefi oldu.

Başkan Trump ve Kongre’deki bazı Cumhuriyetçiler Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu Başkanı Adam Schiff’in istifasını talep etti.

Trump Twitter’da yazdığı mesajda Schiff için “Yıllarını bilerek ve kanunsuz şekilde yalan söyleyerek geçiren Kongre üyesi Adam Schiff Kongre’den istifa etmeye zorlanmalı” ifadelerini kullandı.

Trump’ın Tweet’inden saatler sonraysa İstihbarat Komisyonu’ndaki Cumhuriyetçiler Rusya’nın ABD seçimlerine müdahalesi konusundaki bir oturumun açılışında Schiff’e yüklendiler. Oturumun dokuz Cumhuriyetçi üyesinin tamamı Schiff’in istifasını isteyen bir mektuba imza attıklarını bildirdiler.

Schiff daha önceki açıklamalarında Başkan Trump’ın kampanyası ve Rusya arasında işbirliğine dair delil olduğunu söylemişti.

Schiff, Donald Trump Jr’ın Ruslar tarafından yapılan Demokrat rakip Hillary Clinton’ı karalama teklifini kabul etmesinden, kısa süre ulusal güvenlik danışmanlığı yapan Michael Flynn’in Moskova büyükelçisiyle Rusya yaptırımlarını görüşmesine kadar varan örnekler vererek kendini savundu.

Schiff, “Siz bunların olabileceğini düşünebilirsiniz. Bunun (seçimi) kazanmak için yapılması gereken şeyler olduğunu söyleyebilirsiniz. Ama bence bu ahlaka aykırı. Bence bu etik değil ve bu yolsuzluk ile işbirliğinin kanıtı” şeklinde konuştu.

Mueller 22 ay süren soruşturması boyunca 34 kişi hakkında suçlama yaptı, bunlar arasında Rus yetkililer ve Trump’ın eski yardımcıları da var.

Temsilciler Başkanı Nancy Pelosi ise Schiff’e güçlü şekilde destek çıktı ve Trump ile Cumhuriyetçi komisyon üyelerinin tavrını “utanç verici” ve “sorumsuz” olarak değerlendirdi. Pelosi Cumhuriyetçiler için “Gerçeklerden korkuyorlar” ifadesini kullandı.

XS
SM
MD
LG