Erişilebilirlik

Mueller Raporunun Önemli Bulguları Kamuoyuyla Paylaşıldı


ABD Adalet Bakanı William Barr, Rusya soruşturmasını yürüten özel yetkili Savcı Robert Mueller’ın bakanlığa sunduğu raporu incelemesini bitirdi, rapordaki ana bulguları Kongre'deki yetkililerle paylaştı.

Bilgilendirme metninde Mueller'ın raporunda Trump'a suçlama yönetilmediği kaydedildi.

Mueller 22 ay süren soruşturmasına Trump'ın seçim ekibinin Rusya'yla işbirliği yapıp yapmadığını ve Trump'ın adalete müdahale edip etmediğini araştırıyordu.

Barr'ın raporla ilgili sunduğu 4 sayfalık bilgilendirme metninde Mueller'ın Başkan'ın adalete müdahale edip etmediğine dair bir sonuca varmadığı kaydedildi.

Rapor, bu konuda Başkan'ın suç işlediği sonucuna varmıyor temize de çıkarmıyor.

Uzun süredir Amerika'daki gündemi belirleyen Rusya'yla işbirliği olup olmadığı konusunda da Özel Savcı Mueller Barr'ın bilgilendirmesine göre Trump ekibinin ya da yardımcılarının Rusya'yla işbirliği yaptığını kanıtlamadı.

Bu çerçevede raporda Trump'a suçlama yöneltilmedi.

Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu Başkanı Nadler, Adalet Bakanlığı'nın konuyu Kongre'ye bıraktığına dair görünüm olduğunu söyledi.

İki yıldır devam eden ve cuma akşamı tamamlanarak ABD Adalet Bakanlığı’na raporu sunulan Mueller soruşturması 2016 seçimlerinde Başkan Donald Trump’ın kampanya ekibinin Moskova’yla işbirliği yapıp yapmadığını ve Trump'ın adalete müdahale edip etmediğini inceliyordu.

ABD Adalet Bakanı William Barr
ABD Adalet Bakanı William Barr

Robert Mueller ve Donald Trump
Robert Mueller ve Donald Trump

(Soldan sağa) Michael Cohen, Donald Trump, Paul Manafort
(Soldan sağa) Michael Cohen, Donald Trump, Paul Manafort

Özel Yetkili Savcı Robert Mueller, bu süreç içinde 34 kişiye ve üç kuruma dava açtı, aralarında Trump’ın eski kampanya yöneticisi Paul Manafort ve eski şahsi avukatı Michael Cohen’in hapis cezası almasını sağladı. Ancak bu suçlamaların hiçbiri, Rusya’yla işbirliği iddialarıyla bağlantılı değil.

Öte yandan Senato Adalet Komisyonu üyelerinden Chris Coons, Trump’ın şirketleri, hayır kurumları ve başkanlık geçiş süreciyle ilgili soruşturmaların hala devam ettiğine dikkati çekiyor. Mueller soruşturmasının bilgi kırıntılarından yararlanan başka mahkemeler de var. Örneğin New York Güney Bölgesi Başsavcılığı Donald Trump’ın iş faaliyetleri ve mali faaliyetlerini incelemeye aldı.

Trump cumartesi gününü Florida'daki yazlığı Mar-a-Lago'da geçirdi
Trump cumartesi gününü Florida'daki yazlığı Mar-a-Lago'da geçirdi

Başkan Trump da cumartesi gününü Florida’daki yazlığı Mar-a-Lago’da golf oynayarak geçirdi. Trump Rusya soruşturmasını “cadı avı” diye niteliyordu. Rusya ise 2016 seçimlerine karıştığı iddialarını yalanladı.

Beyaz Saray sözcülerinden Hogan Gidley, yönetime Mueller raporuyla ilgili brifing verilmediğini, raporun Beyaz Saray’a gönderilmediğini söyledi.

Siyasi uzmanlar Mueller raporunun 2020 seçimlerini iki ayrı yönde etkileyebileceğine dikkati çekiyor: Biri Demokratlar’ın Trump’ın yeniden seçilmesini önlemek için bu raporu nasıl kullanacağı; ikincisi de masum çıkması durumunda Trump’ın yeniden seçilmek için bu rapordan nasıl yararlanacağı.

Amerikan istihbarat daireleri, Rusya’nın 2016 başkanlık seçim kampanyası sırasında e-mail hırsızlığı, internet üzerinden yalan propaganda yürütme, ABD halkı içinde kutuplaşma yaratma ve Trump’a yardım etmek amacıyla Hillary Clinton kampanyasına zarar vermeye çalıştığı yönünde kesin kanıya sahip.

Nancy Pelosi
Nancy Pelosi

Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Partili Başkanı Nancy Pelosi, Adalet Bakanı Barr’ın Kongre komisyonlarına yalnızca rapor özeti sunmasının yeterli olmayacağını, raporun tamamını ve beraberindeki belgeleri sunması gerektiğini söyledi.

Ayrıca Demokrat Kongre üyeleri rapora ait belgeleri incelemesine izin vermesi yönünde Adalet Bakanlığı’na bir mektup gönderdi.

XS
SM
MD
LG