Erişilebilirlik

Mübarek'in Kanser Olduğu İddialarını Doktorları Yalanladı


Mübarek'in Kanser Olduğu İddialarını Doktorları Yalanladı

Hüsnü Mübarek’in avukatı, eski Mısır devlet başkanının mide kanseri olduğunu açıkladı.

Ferid el-Dib, 83 yaşındaki Mübarek’in geçen yıl Almanya’da yapılan bir ameliyatla safrakesesi ve pankreasının bir bölümünün alındığını söyledi. Ancak buna rağmen Mübarek’in kanserinin geri geldiğini belirten Avukat el-Dib’e göre, Hüsnü Mübarek her dört ayda bir Almanya’da yapılması gereken kontrollere gitmedi.

Öte yandan Mübarek’i tedavi eden ekibin başındaki doktor Asım Azzam, Associated Press haber ajansına verdiği demeçte, eski liderin kanser olduğu yönündeki iddiayı reddetti ve Mübarek’in sağlık durumunun düzeldiğini ileri sürdü.

Mübarek’in gözaltında tutulduğu Şarm el Şeyh’teki hastanede görevli bir başka uzman da, eski Mısır devlet başkanının sadece kalp rahatsızlığı olduğunu, durumununsa iyi olduğunu söyledi. Uzman, hastanın yoğun bakımda bile tutulmadığını sözlerine ekledi.

Yetkililer, Mübarek’in Ağustos ayında yolsuzluk ve rejim karşıtı göstericileri öldürme emri verme suçlarından yargılanacağı bildirilmişti. 13 Nisan’da kalp krizi geçiren Mübarek o günden beri Kızıldeniz kıyısındaki tatil kasabası Şarm el-Şeyh’de bir hastanede tedavi görüyor.

Şubat ayında istifa eden Mübarek ve ailesi hakkında birden fazla soruşturma açılmış bulunuyor. Mübarek ve iki oğlunun işledikleri önesürülen suçlar, yıllar öncesine dayanıyor.

XS
SM
MD
LG