Erişilebilirlik

Mübarek Hastaneye Kaldırıldı


Mübarek Hastaneye Kaldırıldı

Mısır eski Devlet başkanı Hüsnü Mübarek, evhapsinde tutulduğu Şarm el-Şeyh kentinde hastaneye kaldırıldı.

82 yaşındaki devrik liderin Kahire’de yolsuzluk suçlamalarıyla ilgili olarak savcılar tarafından sorguya çekilmesi bekleniyordu.

Son yıllarda sağlık sorunları artan Mübarek geçen yıl Almanya’da safta kesesi ameliyatı geçirmiş ve bir süre tedavi görmüştü.

Mısır devlet televizyonu Mübarek’in sıkı güvenlik önlemleri altında Şarm el-Şeyh Uluslararası Hastanesinin özel bölümüne yatırıldığını bildirdi. Devrik liderin yargılanmasını isteyen yüzlerce kişi hastane önünde gösteri yaptı.

Mübarek, Pazar günü göstericilerin öldürülmesi ve yolsuzluk suçlamalarıyla ilgili olarak ifade vermeye çağrılmıştı.

Savcılıktan yapılan açıklamada, yolsuzluk soruşturmalarıyla ilgili olarak Mübarek’in oğulları Cemal ve Alaaddin’in de ifade vermeye çağrıldığı belirtilmişti.

Savcının açıklamasından önce Mübarek, görevinden ayrıldığı Şubat ayından bu yana yaptığı ilk konuşmada, yolsuzluk suçlamalarını reddetmişti.

Mübarek el-Arabiye televizyonuna verdiği demeçte kendisi ve ailesinin onurunu korumak için “yasal haklarını” kullanacağını belirttti. Servetini soruşturan yetkililerle işbirliği yapmaya hazır olduğunu vurgulayan Mübarek, yabancı ülkelerde banka hesapları ya da büyük bir mal varlığı bulunmadığını söyledi.

XS
SM
MD
LG