Erişilebilirlik

Mısır'da Hükümet İstifa Etti


Mısır'da Hükümet İstifa Etti

Mısır devlet televizyonu ölü sayısının giderek arttığı çatışmalar devam ederken hükümetin istifasını sunduğunu bildirdi.

Resmi haber ajansı MENA bakanların, askeri konsey istifalarını kabul edip etmeme konusunda karar verinceye kadar görevlerini sürdüreceklerini açıkladı.

Morg görevlileri Kahire’de polisle göstericiler arasında üç gündür süren çatışmalarda en az 22 kişinin öldüğünü bildirdi.. Yetkililer ayrıca yaralı sayısının da 1700’ü geçtiğini belirtiyor.

BM genel sekreteri ve Beyaz Saray, Mısır’daki şiddet olaylarından derin kaygı duyduklarını vurgulayarak tüm tarafları itidalli davranmaya çağırdı.

Amerika’nın Sesi Kahire muhabiri, göstericilerin Tahrir Meydanını kontrol altında tutmaya devam ettiğini, güvenlik güçlerinin polise taş atan protestocuları gözyaşartıcı bomba atarak dağıtmaya çalıştığını bildirdi.

Mısır İçişleri Bakanlığı yakınlarında da çatışma çıktığı haber veriliyor. Reuters haber ajansına göre bir askeri yetkili bakanlığın, askeri konseyin yönetimi hemen bir sivil hükümete devretmesini isteyen öfkeli kalabalığa karşı ordudan koruma istediğini açıkladı.

Polis , üç günden beri Tahrir Meydanını ellerinde tutan göstericileri alandan çıkartmaya çalışıyor ancak başaramıyor. Hükümet karşıtı gösterilerin İskenderiye ve Süveyş dahil diğer Mısır kentlerine de yayıldığı bildiriliyor.

Demokrasi yanlısı göstericiler askeri konseyi, yeni anayasanın orduyu sivil denetim dışında tutacak şekilde hazırlanması emri vermekle suçluyor. Göstericiler ayrıca sivillerin askeri mahkemelerde yargılanmasına son verilmesini de istiyor.

Pazar günü olağanüstü toplanan ordu denetimindeki hükümet parlamento seçimlerinin planlandığı gibi 28 Kasım’da başlayacağı sözüverdi.

XS
SM
MD
LG