Erişilebilirlik

Mısır'da Seçim Sonuçları Yine Ertelendi


Mısır'da Seçim Sonuçları Yine Ertelendi

Mısırlı yetkililer, parlamento seçimlerinin ilk turunun sonuçlarını açıklamayı yine erteledi.

Bir seçim kurulu yetkilisi, oy sayımının hala devam ettiğini ve sonuçların Cuma gününden önce açıklanamayacağını söyledi.

Başka ilk sonuçların Çarşamba günü açıklanacağı bildirilmişti.

Müslüman Kardeşler, seçimleri ilk turunda en çok oyu topladığını önesürüyor. İslamcı grubu temsil eden Adalet ve Özgürlük Partisi yüksek katılma oranının halkın sivil yönetime duyduğu özlemi yansıttığını bildirdi.

Daha radikal olan Selefi mezhebini temsil eden Nur partisi de ilk turu ikinci parti olarak bitirdiğini ileri sürüyor.

Mısırlı komutanlar , yüksek katılma oranının, Tahrir meydanı ve diğer yerlerdeki göstericilerin Mısır halkının çoğunluğunu temsil etmediğini gösterdiğini söylüyor. Askeri konsey üyesi General İsmail Atman El-Cezire televizyonun katılma oranın yüzde 70’i geçtiğini açıkladı.

Seçim öncesi göstericiler ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda en az 42 kişi ölmüş, üç bini aşkın kişi yaralanmıştı.

Oy verme işlemi korkulanın aksine olaysız geçti. Parlamentonun alt kanadını seçmek için yapılan aşamalı oy verme süreci Kahire, İskenderiye ve diğer beş kentde yapıldı. Bu bölgelerde ikinci tur seçimler 5 Aralık’ta yapılacak.

Mısır’daki 27 bölge, üç ayrı turda oy kullanıyor. Bu sürecin Ocak ayının başında tamamlanmasıyla parlamentonun üst kanadını seçme süreci başlayacak. Bu sürecin Mart ayında tamamlanmasından sonra seçilen meclis, yeni anayasayı hazırlayacak.

Mısır’ı şu anda yöneten generallerin oluşturduğu seçim sistemi, meclisin, askeri konseyin atadığı hükümeti görevden almasını engelliyor.

XS
SM
MD
LG