Erişilebilirlik

Mısır'da Halk Medyadan Şikayetçi


Mısır'da Halk Medyadan Şikayetçi

Mısır’da Ocak ve Şubat aylarında yaşanan devrim, ülke medyasında da önemli değişime yol açtı. Gerek basın çalışanları, gerekse kamuoyu değişimi hep birlikte yaşadı.

Devrimden bu yana Mısır’da gazeteler arasında daha fazla rekabet göze çarpıyor, basın, okuyucu çekmek için daha çok siyasi haberlere yer veriyor.

Okuyucular yine de haberlerden memnun değil.

Cemal Ali her Cumartesi yarım düzine gazete aldığını söylüyor, ama okuduklarından memnun sayılmaz. Cemal Ali şunları söylüyor: “Basının çok değiştiğine inanmıyorum. Hep aynılar. Satışı arttırmak için daha çok yazı var, ama içlerinde yeni bir şey yok. Yine de yeni bir şey bulma umuduyla her gün gazete almaya devam ediyorum.”

İlk kez bu denli ifade özgürlüğüne kavuşan Mısırlılar’ın çoğunda aynı rahatsızlık var. Hepsi her şeyi olduğu gibi gazeteleri de eleştirebiliyor.

İngilizce yayınlanan Daily News gazetesi editörü Rania el Malki de bu görüşlere katılıyor: “Herkes okuduklarını daha rahat eleştiriyor. Genel anlamda Mısır kamuoyu daha girişken ve eleştirel tavır almaya başladı. Artık hiç kimse ‘ne yazılıyorsa, ne yayınlanıyorsa doğrudur’ demiyor.”

Mısırlı gazeteciler artık beklentileri yüksek bir kamuoyuna sahip. El Malki’ye göre meslek daha da zorlaştı. Rania el Malki şunları söylüyor: “Devrimden bu yana haberleri doğru ve tutarlı yazmak daha da zorlaştı. Bu bizim işimizi de zorlaştırıyor.”

Haberler artık resmi kaynaklardan ya da bir muhalefet üyesinin ağzından gelmiyor. Şimdi çok sayıda muhalefet grubu ve politikacı var. Bunlar Tahrir Meydanı’na, her yere dağılmış durumdalar. Herkes olayları kendi bakış açısından yansıtmaya çalışıyor, kendi görüşlerini veriyor.

Büfe sahibi Muhammed Ali, gazetelerin bu değişime ayak uydurmaya başladığını söylüyor: “Gazetelerde artık muhalefete ve hükümeti eleştiren yazılara daha fazla yer veriliyor. Bu devlet gazetelerinde bile böyle. Sokaklardaki görüşlere yer veriliyor. Üstelik müşteri kitlesi de değişti. Müşterilerimin bazıları hayatlarında gazete okumazdı.”

Gazeteci Hişam Kasım da bu yeni okuyucu kitlesine güvenenlerden. Mısır’da basın özgürlüğünün artmasından sonra kendisi de İnternet ağırlıklı bir haber merkezi kuruyor. Hişam Kasım şöyle konuşuyor: “Emekli oluncaya kadar doğruluk ve profesyonel standartların arkasında olacağım. Muhaberat’ın tehdit ve tacizleriyle uğraşmak zorunda kalmayacağım.”

Devrimin üzerinden altı ay geçti. Ama iktidarda olan geçici askeri konseyin daha yeni keşfedilen basın özgürlüğünü yine kısıtlamaya çalışacağı kaygısı hakim.

Örneğin herkesin beklentilerinin aksine Enformasyon Bakanlığı kapatılmadı. Yöneticilerin doğrudan eleştirilmemesi yolunda gazeteciler hala uyarılıyor.

Ama gazeteci Hişam Kasım fazla kaygılı değil, sonunda bağımsız medyanın güçleneceğine inanıyor: “Eğer medya güçlenirse, aldığını kolay kolay geri vermez. Doğru, kolay olmasa da çok hareketli mücadeleler olacak. Çok büyük değişimler gelecek.”

Bu durumda Mısır gazeteleri arasında da rekabet artacak. Ülke demokrasinin sancılarıyla yeni yeni tanışırken, kamuoyunun haber iştahı daha da artacak.


UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 23 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG