Erişilebilirlik

Mısır'da Şefik'in Seçim Bürosuna Saldırı Düzenlendi


Ahmet Şefik

Mısır’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turuna girmeye hak kazanan eski başbakan Ahmet Şefik’in seçim bürosuna saldırı düzenlendi. Eski devlet başkanı Hüsnü Mübarek’in çevresinden bir ismin Cumhurbaşkanlığı seçiminde başarı göstermesine tepki gösteren protestocular, Şefik’in seçim kampanyasının Kahire’deki merkezini ateşe verdi. Yangının kontrol altına alındığı, yaralananın olmadığı bildirildi.

Bu arada, Kahire’nin Tahrir meydanında toplanan binlerce gösterici eski başbakan Ahmet Şefik, Müslüman Kardeşlerin adayı Muhammed Mursi ve silahlı kuvvetler aleyhinde slogan attı.

Seçim kurulu yetkilileri, ilk turu Müslüman Kardeşlerin adayı Muhammed Mursi ve Mübarek yönetiminin son başbakanı Ahmet Şefik’in önde bitirdiklerini doğruladı. Resmi rakamlara göre Mursi ilk turda 5.764.952, Şefik ise 5.505.327 oy aldı.

Eski rejimin uzantısı olarak görülen Şefik’le İslamcı Müslüman Kardeşlerin adayı Mursi’nin ikinci tura kalması Mısır’daki kutuplaşmanın göstergesi olarak yorumlanıyor. Seçim sonuçları 2011 yılında Mübarek’in devrilmesiyle sonuçlanan ayaklanmaya katılanlar arasında büyük hayal kırıklığı yarattı.

Seçimlerde daha iyi sonuç alması beklenen üç aday seçim kuruluna başvurarak usulsüzlük suçlamasında bulundu.

Seçimin ikinci 16-17 Haziran tarihlerinde yapılacak.XS
SM
MD
LG