Erişilebilirlik

Mısır'da 18 Parti İttifak Kurdu


Mısır'da 18 Parti İttifak Kurdu

Mısır’da Eylül seçimlerine birlikte katılmaya karar veren partilerden biri Müslüman Kardeşler.

Grubun kurduğu Hürriyet ve Adalet Partisi tarafından yapılan açıklamada ittifak belgesinin dün imzalandığı ve seçim kampanyasında eşitlik ve demokratik reformlara ağırlık verileceği belirtiliyor.

Mısır’ın en örgütlü siyasi grubu olan Hürriyet ve Adalet Partisi, Eylül seçimlerinde meclisteki sandalyelerin en az yarısını ele geçirmek istiyor. Genel seçim, devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in 30 yıllık yönetiminin sona ermesinden sonra yapılacak ilk parlamento seçimi olacak.

Müslüman Kardeşler yılsonuna doğru yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimine ise aday göstermeyeceğini açıkladı. Örgüt, bağımsız olarak adaylığını koyacağını açıklayan Abdül Mumim Futuh adlı bir üyesini de partiden ihraç etti.

Hüsnü Mübarek tarafından yasaklanan Müslüman Kardeşler’in adayları, 2005 seçimlerine bağımsız olarak katılarak mecliste en güçlü muhalefeti oluşturmuştu. Örgüt, geçen Kasım ayında yapılan seçimleri ise boykot etmişti.

13 Nisan’da kalp krizi geçiren Mübarek ise o günden beri Kızıldeniz kıyısındaki Şarm el-Şeyh’te bir hastanede tedavi görüyor.

Şubat ayında istifa eden Mübarek ve ailesi hakkında birçok soruşturma açıldı.

XS
SM
MD
LG