Erişilebilirlik

MS Hastalığına Radikal Çözüm


MS adıyla bilinen Multiple Skleroz hatalığı, dünya çapında 2,3 milyon kişiyi etkiliyor.

Nörolojik bir hastalık olan MS, bağışıklık sisteminin yanlış çalışmasından kaynaklanıyor. Vücudun bağışıklık sistemi, beyindeki sinir hücrelerinin etrafındaki miyelin adlı yağlı tabakaya saldırıyor. Bu durum zamanla felce yol açabiliyor.

Peki yanlış çalışan bağışıklık sistemi, yeni bir bağışıklık sistemiyle değiştirilirse ne olur? Yeni sistem miyelin tabakasına saldırmaya devam eder mi?

İşte Ottowa Üniversitesi’ndeki Kanadalı araştırmacılar bu soruyu sordu ve cevapladı.

Nörolog Mark Freedman, Ottowa Üniversitesi’nde profesör olarak görev yapıyor. Freedman, araştırmacıların son derece hızlı ilerleyen bir MS türünün ilk aşamalarında olan toplam 24 hasta belirlemiş. Bu 24 hastanın hiçbiri ilaç tedavisine cevap vermemiş.

Freedman, hastalığın üçüncü veya dördüncü yılında tekerlekli sandalyeye mahkum olacağını görenlerin alternatif seçeneği değerlendirmek isteyebileceğini ve zaten tedavinin de bu hasta grubunu hedeflediğini söylüyor. Nöroloji uzmanı, geliştirdikleri tedavi yönteminin eleştiri de aldığını ve bazı uzmanların agresif MS hastalarının tedavi edilmesinin kesinlikle mümkün olmadığını söylediklerini belirtiyor.

Tedavi yöntemini The Lancet adlı tıp dergisinde anlatan araştırmacılar, hastaların bağışıklık sistemlerini çok ağır kemoterapi ilaçlarıyla tamamen tahrip ediyor.

Bir yandan bu tahribatı yaratan araştırmacılar diğer yandan da her hastanın kemik iliğinden hücre topluyor ve arıttıktan sonra bağışıklık sistemini yeniden güçlendirmek üzere hastalara naklediyor.

Freedman yeni bağışıklık sisteminin teorik olarak eski hafızayı taşımadığını ve hastanın beyin hücrelerine saldırının durduğunu söylüyor.

Klinik deneyin sonuçları beklendiği kadar olağanüstü olmuş.

Hücre naklinden iki veya üç yıl sonra büyük ölçüde felçli olan MS hastalarında gözle görülür bir iyileşme kaydedilmiş. Önce bastonla yürümeye başlayan hastalar zaman içinde tekrar işe gitmeye, paten kaymaya, kayak yapmaya, koşmaya, kısacası herşeyi yapmaya başlamışlar.

Freedman, 15 yıllık gözlem süresi boyunca da bu kişilerde hastalığın tekrarladığına şahit olmamış.

Ancak bu tedavi yöntemi, oldukça da riskli. 24 hastadan biri komplikasyon sonucu ölmüş.

Paul Wright, New York, Long Island’taki North Shore Üniversite Hastanesi’nin Nöroloji Bölümü Başkanı. Araştırma sonuçlarının sevindirici olduğunu söyleyen Wright, doktorların çok dikkatli davranması gerektiğini de vurguluyor. Kemoterapi ilaçlarının uygulandığı hastalarda enfeksiyona bağlı ateşli hastalıklar meydana geldiğini ve bir hastanın bu nedenle öldüğünü hatırlatan Wright, tedavinin büyük bir risk taşıdığını ancak yine de umut verici olduğunu söylüyor.

Wright konuyla ilgili daha araştırma yapılması gerektiğini düşünüyor. Kanada’da ise 20 MS hastasını daha tedavi etmeyi hedefleyen yeni bir deney başlatan Mark Freedman ve ekibi bu deneyleri sürdürmeyi planlıyor.

XS
SM
MD
LG