Erişilebilirlik

MS-13 Çetesine Karşı Operasyonlar Sürüyor


ABD’nin birçok eyaletinde MS-13 çetesine yönelik operasyonlar sürüyor. Kanlı çetenin üyelerini Meksika sınırından ABD’ye sızdırma çabalarına engel olmaya çalışan güvenlik güçleri, ülkenin birçok eyaletinde de yapılanan çeteye karşı mücadelesinden taviz vermiyor.

New Jersey’de iki kişiyi öldürdükleri iddia edilen 6 MS-13 mensubu yakalandı. Hazırlanan iddianameye göre, New Jersey eyaletinin West New York bölgesinde 2015 yılında evinin kapısında öldürülen bir kişi ve yine aynı yıl cinayete kurban giden 19 yaşındaki bir gencin ölümünden bu çete üyeleri sorumlu tutuluyor.

Öldürme emri El Salvador’dan verildi

İki cinayetin sorumlusu olarak tutuklanan altı MS-13 mensubundan beşinin çetenin merkezinin bulunduğu ülke olan El Salvador vatandaşı olduğu kaydedildi. İddianamede, iki kurbanın ölüm emrinin, halen El Salvador’daki bir hapishanede hükümlü olarak cezasını çeken, MS–13'ün üst düzey lider kadrosunda yer aldığı belirtilen 38 yaşındaki Christian Linares-Rodriguez tarafından verildiği kaydedildi.

Newark Başsavcısı Craig Carpenito, MS-13 üyelerinin yakalanmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Hazırlanan iddianamede anlatılan gerçekler, bu kanlı çetenin insan yaşamına kast eden ve ayrıca ülkemizin yasalarına saygısızlık yapan nasıl kanlı bir örgüt olduklarını bir kez daha gösteriyor” dedi.

Long Island Polisi kanlı çetenin hedefinde

MS-13'ye mücadelenin yoğun şekilde sürdüğü New York’un Long Island bölgesinde ise kanlı çetenin hedefinde güvenlik güçleri var. Long Island’ın Nassau bölgesinde son iki yılda işlenen 25 cinayetin sorumlusu olarak gösterilen çeteninin bölgede görev yapan polislere öldürmekle tehdit ettiği bildirildi.

MS-13 çetesinin polisi hedef aldığına yönelik iddiaları değerlendiren Nassau Emniyet Müdürü Patrick Ryder, konuyla ilgili yaptığı açıklamada iddiaları doğruladı.

Çeteyle mücadeleye ek bütçe

Ryder, MS-13 tarafından tehdit edilen polislerin güvenliğini sağlamak için ek adımlar alınacağını açıkladı. New York Valisi Andrew Cuomo, Long Island bölgesinde MS-13 çetesine karşı güvenlik güçleri tarafından yürütülen operasyonlara daha fazla maddi destek sağlayacaklarını belirtti. Cuomo, MS-13 çetesiyle mücadele kapsamında ilk maddi yardım olarak valiliğin 20 milyon dolar göndereceğini açıkladı.

XS
SM
MD
LG