Erişilebilirlik

Mozambik'te Yeni Sel Uyarısı


Afrika ülkelerinden Mozambik’te son iki ayda yaşanan ikinci kasırganın ardından yerel yetkililer, halka yüksek yerlere sığınmaları çağrısı yaptı. Kenneth kasırgasının bıraktığı yoğun yağışın ardından yer yer su ve çamur baskınları yaşanmasından korkuluyor.

Mozambik hükümeti şu ana kadar en az beş kişinin öldüğünü bildirdi. Havadan çekilen görüntülerde bazı yerleşim yerlerinin buldozerle yıkılmışçasına tahrip olduğu gözlendi. Ülkenin kuzeyindeki Cabo Delgado ilinde 3 bin 500 kadar ev, tamamen ya da kısmen hasar gördü. Bölgeye elektrik verilemezken, yollar ve köprüler tahrip oldu. Okul ve hastanelerin de zarar gören binalar arasında olduğu belirtildi. Yaklaşık 700 bin felaketzede, suların yükselmesi tehlikesinin yanı sıra açlık riskiyle de karşı karşıya.

Modern tarihte Mozambik’te bu denli şiddetli kasırganın hiç görülmediği bildiriliyor.

Altı hafta önce Idai kasırgası Mozambik’in iç bölgelerini vurmuş, 600’ü aşkın kişi hayatını kaybetmişti. Afrika kıtasının güneyinin tek bir mevsimde ilk kez iki büyük kasırga tarafından vurulması, küresel ısınma kaygılarını da arttırdı.

Kenneth kasırgası
Kenneth kasırgası

Birleşmiş Milletler, dördüncü kategori kasırga olarak kaydedilen Kenneth’in ardından devam eden yağışların, Idai’nin bıraktığı miktarın iki katı yağmur suyu bırakabileceği uyarısında bulunuyor. Tahminler, Kenneth’ten önümüzdeki günlerde Mozambik’e yıllık oranın dörtte biri yağış bırakacağı yönünde

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG