Erişilebilirlik

Moskova'daki Saldırıyı Çeçenler Üstlendi


Moskova’daki metro saldırılarının sorumluluğunu islamcı Çeçen lider Doku Umarov üstlendi.

Umarov, saldırılar için bizzat emir verdiğini açıkladı. İslamcı örgütün İnternet sitesinde yayınlanan açıklamada Umarov, saldırıların Rus güvenlik güçlerinin sivil halkı öldürmesine misilleme olarak yapıldığını ve bu tür saldırıların devam edeceğini belirtti

Öteyandan bu sabah Dağıstan’da iki intihar bombacısı tarafından düzenlenen saldırılarda en az 12 kişi öldü, 23 kişi de yaralandı.

Saldırıların Dağıstan-Çeçenistan sınırı yakınlarındaki Kızılyar kentinde meydana geldiği açıklandı. Saldırıda ölenlerin arasında kentin emniyet müdürü dahil en az dokuz polis bulunuyor.

Dağıstan İçişleri Bakanı, ilk saldırganın trafik polisi tarafından yolda durdurulunca, aracının içindeki bombayı patlattığını açıkladı.

Bakan, ikinci saldırganın polis üniforması giydiğini, halk ve polis olay yerine geldiğinde üzerindeki bombayı patlattığını söyledi.

İki gün önce de Moskova metrosunda aynı zamanlı iki bombalı saldırı düzenlenmiş ve olayda en az 39 kişi yaşamını yitirmişti.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Moskova ve Dağıstan’daki saldırıların aynı örgüt tarafından düzenlenmiş olabileceğini söyledi.

XS
SM
MD
LG