Erişilebilirlik

Moskova'da Erdoğan-Putin Zirvesi


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin Moskova'da bir araya geldi. Putin görüşmenin başında yaptığı açıklamada, Suriye konusunda sonuç almaya başladıklarını söyledi.

Erdoğan’ın Moskova ziyareti kapsamında liderler zirvesi başladı. Liderler, görüşmeye ilişkin görüntü alımı sırasında kısa açıklamalarda bulundu.

Rusya Cumhurbaşkanı Putin, Erdoğan'la sık sık yaptıkları görüşmelerden artık sonuç aldıklarını belirterek, “Değerli dostum Erdoğan, ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin bu noktaya gelmesi sizin katkılarınızla olmuştur. Yetkililer ellerinden geleni yapmasına rağmen Kerç’te bir facia yaşandı, hayatını kaybedenler için başsağlığı diliyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, "Astana süreciyle başlattığımız üçlü zirveler; gerek Soçi gerek Ankara gerek Tahran, bunlar gerçekten dünyanın ilgisini çeken görüşmelerimiz oldu. Yine bu görüşmemizle birlikte bu sürecin devamının çok faydalı olacağına inanıyorum” diye konuştu.

Erdoğan–Putin görüşmesinde ana gündem maddesi Suriye ve dolayısıyla ABD’nin askeri çekilme kararı olarak öngörülüyor. Bunun yanı sıra Rusya ve Türkiye ilişkilerindeki enerji başlığı ve S-400 hava savunma füze sistemi alımı gibi ikili ilişkilerdeki konular da ele alınacak.

Bu arada Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da, bu görüşmeye ilişkin Twitter’dan kısa bir video klip paylaşarak, Suriye’nin konuşulacağını aktardı ve Türkiye’nin bölgede insani yardımlar da yürüttüğünün altını çizdi.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG