Erişilebilirlik

Moskova: 'Saldırganın Tek Başına Hareket Ettiğine İnanmıyoruz'


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Moskova’nın Rus Büyükelçiyi öldüren saldırganın tek başına hareket ettiğine inanmadığını belirtti, bununla birlikte neden bu görüşe sahip olunduğuna dair bilgi vermedi.

Sözcü Dmitry Peskov, “Uzmanlarımız büyükelçimizin suikastıyla ilgili soruşturmayı tamamlamadan aceleci sonuçlara varmamalıyız” dedi. Sözcü saldırının ardında kimler olabileceğine dair herhangi bir iddiada da bulunmadı.

Peskov, Rus Büyükelçinin Ankara’da öldürülmesinin Türkiye’ye darbe olduğunu söyledi. Peskov, “Bu, kesinlikle ülkenin prestijine bir darbe oldu,” dedi.

Kremlin’in web sayfasında yer alan açıklamada, Putin’in Büyükelçi Andrey Karlov’a, ölümünün ardından ülkenin en önemli askeri madalyası olan ‘Rusya Kahramanı’ ödülünü verdiği belirtildi.

Karlov, Ankara’da bir sanat galerisinde konuşma yaparken polis Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmüştü. Olayın ardından Altıntaş da düzenlenen operasyonla öldürüldü.

Salı günü Rusya’dan 18 uzman ve dışişleri bakanlığı yetkilisi soruşturma için Türkiye’ye gelmiş, bu heyeti taşıyan uçak Karlov’un naaşı ve ailesiyle Rusya’ya dönmüştü.

Kirby: “İddia komik ve tamamen yanlış”

Salı günü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry ile telefonda görüşmüştü.

Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili Çavuşoğlu’nun Kerry’ye “Türkiye ve Rusya’nın saldırının ardında Gülen’in olduğunu bildiğini” söylediğini aktardı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby ise günlük basın brifinginde bu konuya değindi ve Amerika'nın Sesi muhabiri Steve Herman'ın sorusuna şu yanıtı verdi: “Bakan Kerry, Fethullah Gülen Amerika’da yaşıyor diye, Amerika’nın gizli ya da açıktan, dünkü, kelimelerle ifade edilemeyecek suikasta karıştığı ya da destek verdiği yönünde Türkiye’de kullanılan söylemlerle ilgili kaygıları, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’yla görüşmesinde kendisine iletti.” Kirby, “bu komik bir iddia, tamamen yanlış” dedi.

Kirby, “Soruşturmanın tamamlanmasını beklememiz gerekiyor ve sonuçlara varmadan önce gerçekleri ve kanıtları onlardan almalıyız,” dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’nin Afganistan’dan Çekilmesinin Birinci Yıldönümü - 15 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:06 0:00
XS
SM
MD
LG