Erişilebilirlik

Moskova: ‘Esat İsterse Asker Göndeririz’


Rusya, Suriye hükümetinin talep etmesi durumunda bu ülkeye asker göndermeyi düşünebileceğini duyurdu. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Suriye hükümetinden gelebilecek herhangi bir talebi değerlendirebileceklerini söyledi.

Peskov’un bu açıklaması, Amerika’nın, Rusya’nın Suriye’deki askeri varlığını arttırdığına dair kaygıların artmasını izliyor. Suriye’ye tank, askeri danışman, teknisyen ve güvenlik güçleri gönderen Rusya’nın attığı bu adımlar, kıyı kenti Lazkiye yakınlarında bir hava üssü oluşturmaya başladığı görüşünü güçlendiriyor.

Öte yandan Dışişleri Bakanı John Kerry, hafta başında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’u, Rusya’nın Suriye’de giderek artan askeri varlığına ilişkin olarak uyarmıştı. Kerry, Rusya’nın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’a verdiği desteğin bu ülkedeki karışıklığı arttırma riski taşıdığını, Amerika ve Rusya’nın ortak amacı olan terörle mücadeleyi engellediğini belirtmişti.

Esat’ın en büyük müttefiklerinden biri olan Rusya, Suriye’deki amacının IŞİD’i yenilgiye uğratmak olduğunu iddia ediyor.

XS
SM
MD
LG