Erişilebilirlik

Moskova Metrosunda Bombalı Saldırılar


Devlet başkanı Dmitri Medvedev, 38 kişinin öldüğü bombalı intihar saldırılarını terör eylemi olarak niteledi ve Kuzey Kafkasya’daki gruplarla ilişkisi olduğunu söyledi

Moskova'da iki ayrı metro istasyonunda meydana gelen intihar saldırılarında en az 38 kişi öldü.

Rus yetkililer, ilk patlamanın Lubyanka metro istasyonunda meydana geldiğini ve 20’den fazla kişinin öldüğünü açıkladı.

İkinci patlama ise, 40 dakika sonra, Lubyanka’nın yakınındaki Kültür Rarkı istasyonunda meydana geldi. İki patlamada çoğu ağır olmak üzere az 60 kişinin yaralandığı bildirildi.

Devlet başkanı Dmitri Medvedev, saldırıları terör eylemi olarak niteledi ve Kuzey Kafkasya’daki gruplarla ilişkisi olduğunu söyledi.

Moskovalılar Pazartesi’ye bir faciayla başladı. Başkent metrosunda bu sabah meydana gelen iki ayrı saldırıda en az 38 kişi öldü, 60 kişi de yaralandı. Rus İtar-Tass ajansı yaralılardan 30’unun durumun ağır olduğunu bildirdi.

İlk patlama sabah saat 00:08’de, Lubyanka metro istasyonunda meydana geldi. Lubyanka istasyonu, eski KGB yeni Rus Federal Güvenlik Servisi FSB'nin merkezinin altında bulunuyor. Bunu, 40 dakika sonra, Lubyanka’nın dört durak uzağındaki Kültür Parkı istasyonundaki patlama izledi.

FSB Başkanı Alexander Bortnikov, ilk patlamada 4, ikinci patlamada ise yaklaşık 2 kilo dinamit kullanıldığının belirlendiğini açıkladı.

Federal Güvenlik Servisi Başkanı, saldırılar için metro istasyonlarının seçilmesi ve intihar bombacılarının kadın olmasının, eylemin Kuzey Kafkasya ile bağlantısı olduğu görüşünde. Devlet Başkanı Dmitri Medvedev de, Bortnikov’la görüştükten sonra televizyonda yaptığı açıklamada, saldırıları terör eylemi olarak niteledi ve Kuzey Kafkasya’daki gruplarla ilişkisi olduğunu söyledi.

Parlamento Başkan Yardımcısı Alexander Torshin de, ilk saldırı için Federal Güvenlik servisi binasının altındaki istasyonunun seçilmesinin rastlantı olmadığını belirtti ve çok sayıda güvenlik görevlisinin işe gidip gelmek için istasyonu kullandığına dikkati çekti. Alexander Torshin, intihar saldırılarının, bu ay, Kuzey Kafkasya’da, iki ünlü dinci militanın Rus ordusu tarafından öldürülmesine misilleme olabileceğini de belirtti. Öldürülen kişiler ayrılıkçı Çeçenlerin İslami liderlerinden Doku Umarov’a bağlıydı. Umanov, Rusya’da, terörizm, adam kaçırma ve cinayet suçlarından aranıyor.

Rusya 90’lı yıllarda iki kez Çeçenistan’la savaştı. Bölge şu anda Rus ordusunun kontrolünde ama rüşvet ve yolsuzluk çok yaygın. Çeçenisten ve diğer Kafkas cumhuriyetlerinden Moskova’ya çalışmaya gidenlere çok az kötü davranıldığı söyleniyor. Dolayısıyla

Rus halkı saldırılardan bağımsızlık yanlısı Çeçenleri sorumlu tutmakta tereddüt etmedi.
Metro istasyonundan çıkmakta olan Olga adlı bir kadın, Kafkas işçilerin en kötü işlerde çalıştırıldığını söyledi:

Rus kadın, Kafkas göçmenlerin, ayda 600 dolar gibi komik bir ücrete haftanın yedi günü köle gibi çalıştırıldığını, ortalama bir Rus’un ise beş günde bunun beş mislini kazandığını vurguladı.

Moskova’da, Şubat 2004’te, yine bir metro istasyonu içinde meydana gelen intihar saldırısında 40, altı ay sonraki metro dışındaki ikinci saldırıda da 10 kişi hayatını kaybetmişti. Rus yetkililer iki saldırının da bağımsızlık isteyen Çeçenler tarafından yapıldığı görüşünde.

Japonya’nın başkenti Tokyo’dan sonra Dünyanın en çok kullanılan toplu ulaşım sistemi olan Moskova metrosundan günde ortaya 9milyon kişi yararlanıyor. 1935 yılında inşa edilen metroda 71’i yer altında olmak üzere toplam 172 istasyon var. Soğuk savaş yıllarında istasyonların çoğunun Batı’dan gelebilecek muhtemel bir nükleer saldırı ihtimaline karşı sığınak olarak kullanılması planlanıyordu. Metro trenlerinin çoğu 8 vagonlu, ortalama yolculuk 13 kilometre ve istasyonlardan her 90 saniyede bir tren geçiyor.

Saldırılardan ötürü metronun birçok hattı kapandığı için Moskovalılar ya yürümek ya da fahiş fiyatlara taksi tutmak zorunda kaldı.

XS
SM
MD
LG