Erişilebilirlik

Mısır'da Sandıklar Kapandı


Mısır’da Hüsnü Mübarek dönemi sonrasının ilk cumhurbaşkanının belirleneceği seçimlerin ikinci turu tamanlandı.
Seçim sonuçlarının hafta ortasında açıklanması bekleniyor.

İkinci tura kalan adaylar eski diktatör Mübarek’in son başbakanı Ahmed Şefik ve Müslüman Kardeşler’in adayı Muhammed Mursi, cumhurbaşkanlığı için yarışıyor.

Seçimlere katılımın bölge bölge farklı olduğu gözlendi. Amerika’nın Sesi muhabiri Elizabeth Arrott, Kahire’de sandık başına gidenlerin sayısının geçen ay yapılan birinci tura göre az olduğunu bildiriyor. Seçmenler, iki cumhurbaşkanı adayı arasındaki keskin farklar yüzünden kararsız kalmış durumda. İki adayı da onaylamayan seçmenlere geçersiz oy kullanmaları çağrısı yapılırken, bazı seçmenler de seçimi doğrudan boykot etti.

Seçimin ikinci turu, Mısır’da siyasi açıdan sorunlu geçen bir haftayı izliyor. Anayasa Mahkemesi parlamento üyelerinin üçte birinin üyeliğini geçersiz sayarak parlamentoyu feshetme kararı almıştı. Mahkeme aynı zamanda parlamentonun “Mübarek dönemi politikacıların seçime girmesini yasaklayan” kararını da geçersiz saymış, bu da Ahmed Şefik’in seçimlere katılmasının önünü açmıştı.

Yargıçlarının hepsi Mübarek döneminden kalan Anayasa Mahkemesi’nin kararının ardından birçok kentte, halk protesto amacıyla sokaklara dökülmüştü.

Anayasa Mahkemesi’nin kararına göre milletvekilleri, özel izinler dışında parlamento binasına giremeyecek. Bazı milletvekilleri karara karşı hukuki mücadele başlatacaklarını bildirdi.

Bazı İslamcı politikacılar ise, kararı oldubittiye getirilmiş bir darbe şeklinde niteliyor.
XS
SM
MD
LG