Erişilebilirlik

Mısır Saldırısını IŞİD Bağlantılı Grup Üstlendi


Mısır’ın başkenti Kahire’de güvenlik güçlerine ait bir binaya düzenlenen bombalı saldırının sorumluluğunu IŞİD bağlantılı bir grup üstlendi.

Yetkililer, arabaya yerleştirilen bombanın patlaması sonucu en az altı polis memuru ile çok sayıda sivilin yaralandığını açıkladı. Patlamanın hedef aldığı binanın ön cephesi tamamen çökerken, civardaki evler de zarar gördü.

Görgü tanıkları, saldırganların bomba yüklü aracı bina önüne getirip park ettikten sonra başka bir araçla kaçtıklarını söyledi.

El Kaide bağlantılı Sinai Vilayeti isimli İslamcı bir grup Twitter hesabı üzerinden, “saldırıyı İslam halifeliğinin askerleri düzenlemiştir” mesajıyla üstlendi.

Seçimle işbaşına gelen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin 2013 yılında askeri bir darbeyle devrilmesinden bu yana İslamcı militanlar düzenledikleri saldırılarla yüzlerce polisi öldürdü. Ancak son zamanlarda militanlar, saldırılarını sivilleri hedefleyerek düzenliyor.

Mısır, şiddeti sona erdirmek amacıyla kısa süre önce yeni bir terörle mücadele yasası çıkardı. Ancak bazı çevreler, yeni yasanın çok muğlak olduğunu ve hükümetin insan hakları ihlallerini meşrulaştırdığını söyleyerek eleştiriyor.

Yeni yasaya göre yasadışı örgüt kuranlar veya liderliğini üstlenenler ölüm cezasına, terörü finanse edenler ise ömür boyu hapis cezasına çarptırılabiliyor.

Yeni yasa, bir saldırı hakkında yapılan resmi açıklamanın dışında bilgi veren gazetecilere de 25 bin ile 64 bin dolar arasında para cezası öngörüyor.

İnsan Hakları Gözlem örgütü, dün yeni yasayı sert bir dille eleştirdi. Örgütün konuyla ilgili açıklamasında, “Yeni yasayla, Mısır Cumhurbaşkanı olağanüstü hal durumunu tüm ülke için olağan hale getirme yönünde büyük bir adım atmıştır. Hükümet, terörle mücadele kisvesi altında tüm muhalif görüşlüleri ve muhalefeti susturmak için her türlü yetkisini genişletmiştir,” denildi.

Mursi’nin devrilmesinden sonra hükümet, Müslüman Kardeşler örgütünün lider kadrolarıyla üyelerini hedefleyen geniş çaplı operasyonlar başlattı. Yasa dışı ilan edilen örgütün Mursi’nin göreve iade edilmesi talebiyle düzenlediği gösterilere müdahale sırasında çıkan çatışmalarda bini aşkın kişi hayatını kaybetti.

XS
SM
MD
LG