Erişilebilirlik

Mısır'da Yargı Mursi'ye Direniyor


Tahrir Meydanında gece devam eden Mursi karşıtı gösteri
Mısır’da üç en yüksek mahkeme, Cumhubaşkanına geniş yetkiler veren kararnameyi protesto için çalışmalarını durdururken Mursi karşıtı gösteriler devam ediyor.
Üç mahkeme, Anayasa Mahkemesi kararname konusunda karar verene ya da Mursi kararnameyi geri alıncaya kadar işbaşı yapmayacaklarını açıkladı. Alt düzeyde bir çok mahkeme halen ülke çapında çalışmalarını durdurmuş bulunuyor.

Bu arada Mısır parlamentosu krizi çözmeye yardımcı olmak için hızla yeni bir anayasa hazırlamaya başladı. Bir milletvekili anayasa taslağının Perşembe günü oylamaya sunulacağını açıkladı. Yeni anayasa Mursi’nin kararnamesini geçersiz hale getirebilecek. Ancak muhalif partiler İslamcıların kontrolündeki parlamentoya seslerini duyuramadıkları gerekçesiyle haftalardır katılmıyor.

Yeni yetki kararnamesi geniş çaplı protestolara yol açtı. Kahire’deki Tahrir Meydanı’nda altı gündür gösteri yapan muhalif gruplar Mursi’nin kararnameyi tümüyle geri çekmesini istiyor.
Mursi’nin yayınladığı kararname, hükümetin aldığı kararların mahkemeler tarafından temyize götürülmesini, yargının meclisin üst kanadını dağıtmasını ya da yeni bir anayasa hazırlanmasını imkansız hale getiriyor. Mursi’yi eleştirenler, cumhurbaşkanının selefi Hüsnü Mübarek gibi bir diktatöre dönüştüğü suçlamasında bulunuyor.

Kararnamenin geçici olduğunu bildiren Muhammet Mursi ise aldığı kararların Mısır’da yeni bir meclis seçilinceye kadar geçerli olacağını söylüyor. Mursi’nin üyesi olduğu Özgürlük ve Adalet Partisi’nin sözcüsü, Mısır’da istikrarı sağlamak amacıyla yayınlanan kararnamenin iki ay ya da daha kısa bir süre geçerli olacağını bildirdi.
XS
SM
MD
LG