Erişilebilirlik

Mısır'da Temerrüt Hareketi de Bölünmüş Durumda


Mısır’da Cumhurbaşkanı Mursi’nin devrilmesinde rol oynayan halk hareketi Temerrüt Arapça’da “direniş” anlamına geliyor.

Temerrüt, Cumhurbaşkanı Mursi’nin devrilmesine yardımcı olduğu söylenen hareket.

Temerrüt Haziran ayında İslamcı lider Mursi’nin görevden alınması için imza toplamıştı.

Mursi artık yok ve Temerrüt, seçimlere katılarak ülke yönetiminde rol almak istiyor.

Amerika’nın Sesi, grubun ilk başarısından aylar sonra Temerrüt üyeleriyle bir Kahire kahvehanesinde buluştu. Muhammed Haykal hareketin kurucularından biri: “Bir protesto hareketinden yeniden yapılanma hareketine dönüştük çünkü protesto zamanının geçtiğini ve ülkeyi yeniden inşa zamanının geldiğini fark ettik.”

Ülkenin gerçekten inşası gerekiyor. Mısır, Mursi’nin devrilmesi konusunda bölünmüş durumda ve İslamcılarla birçok farklı gruplar hükümet değişikliğinin anti-demokratik olduğunu düşünüyor.

Temerrüt’ün sözcüsü Hişam Goran ise orduyu savunuyor: “Bence doğru yoldalar ve bütün siyasi partiler ve halkın büyük bölümü ordunun yanında. Yaşadığımız teröre karşı birlik olmamız gerekiyor.”

Temerrüt’ün Müslüman Kardeşler’e karşı mücadelesi, ülkede bu düzensiz hareketin 2 ay içinde nasıl milyonların desteğini kazandığı sorusunu akla getiriyor.

Grubun liderleri Mursi’ye karşı kampanyalarında güvenlik güçlerinden yardım aldıklarını reddediyor.

Hareketin sözcülerinden Mai Vehba birilerinin maşası oldukları iddiasını reddediyor: “Biz ordunun sözcüsü değiliz ve asla olmak da istemiyoruz. Biz halkın sesiyiz ve halk emreder, ordu uygular diyoruz.”

Temerrüt’ün içinde de çatlaklar var. Örneğin grup, cumhurbaşkanlığı için General El Sisi’yi mi yoksa Nasırcı Hamdi Sabahi’yi mi destekleyecekleri konusunda bölünmüş durumda.

Ancak birçok örnekte Temerrüt’ün şu andaki hükümetten daha milliyetçi olduğu görülüyor.

Vehba, anti-Amerikancı kesimden: “Ben Amerika’ya baktığımda onları Müslüman Kardeşler’in destekçisi olarak görüyorum. Yani biz Amerika’yı terör destekçisi olarak görüyoruz.”

Hareketin temeli ve destekçileri kim olursa olsun Temerrüt’ün İslamcı karşıtı ve milliyetçi söylemi yayılıyor.
XS
SM
MD
LG