Erişilebilirlik

Mısır'da Referandumun Resmi Sonuçları Bugün Açıklanabilir


Yetkililer Cumartesi günü ülkenin 27 bölgesinin 17‘sinde yapılan ikinci tur referandumda kullanılan oyları sayıyor. Muhalefetteki Ulusal Kurtuluş Cephesi usulsüzlüklerin soruşturulmasını istiyor

Mısır’daki iki aşamalı anayasa referandumunun resmi sonuçlarının bugün açıklanması bekleniyor.

Yetkililer Cumartesi günü ülkenin 27 bölgesinin 17‘sinde yapılan ikinci tur referandumda kullanılan oyları sayıyor. Diğer bölgelerde oy verme işlemi 15 Aralık’ta başlamıştı.

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin partisi Müslüman Kardeşler resmi olmayan sonuçlara göre seçmenlerin %64‘ünün yeni anayasaya iki tur oylamada ‘evet’ dediğini, Cumartesi günkü ikinci turda ‘evet’ oyunun % 71’i bulduğunu bildiriyor.

Muhalefetteki Ulusal Kurtuluş Cephesi ise yetkililerden referandumdaki usulsüzlükleri soruşturmasını istedi. Ulusal Kurtuluş Cehpesi, referandumun yargının yeterli gözetim ve denetiminden yoksun olması nedeniyle hile yapıldığını, İslamcıların seçmenleri korkuttuğunu bildirdi. Birçok yargıç Cumhurbaşkanı Mursi’nin hukukun üstünlüğünü tanımadığı ve kendi kararlarını hukukun üzerinde tuttuğu gerekçesiyle referandum sürecini boykot etmişti.

Birçok eylemci de anayasanın sadece seçmenlerin üçte biri tarafından oylandığı için halkın iradesini yansıtmadığı görüşünde.

Ulusal Kurtuluş Cephesi üyelerinden Emir Hamzavi, anayasanın geçersiz olduğunu savundu. Hamzavi, ‘Yeni anayasa temel haklarımızı ihlal ediyor. Toplumun sosyal eşitlik ve demokratik sistem üzerine kurulmasını engelliyor. Anayasayı barışcı ve demokratik yollardan yıkma girişimlerimize devam edeceğiz’ dedi.

İslamcılarsa referandumun adil olduğu ve Mısır’ın demokrasiye geçişinde kritik bir adımı oluşturduğu konusunda ısrarlı.

İslamcıların çoğunlukta olduğu bir kurul, liberal ve Hıristiyan üyelerin görüşleri dikkate alınmadığı gerekçesiyle kurulu terk etmesinden sonraMısır geçen ay anayasa taslağını tamamlamıştı.

Muhalif gruplar yeni anayasanın şeriat kanunlarını temel aldığı, azınlık ve kadın haklarına yer vermediği gerekçesiyle temel hak ve özgürlükleri ihlal edeceğini düşünüyor.

Mısır Seçim Komisyonu referandumun kabul edildiğini onaylarsa ülke iki ay içinde parlamentonun alt kanadı için seçime gidebilir.
XS
SM
MD
LG