Erişilebilirlik

Mısır’da Oylar Sayılıyor


Mısır’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin resmi olmayan ilk sonuçları, Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sissi’nin beklendiği gibi rahatlıkla kazanacağını gösteriyor. Hükümet yanlısı medya, Sisi’nin ciddi bir rakibinin olmadığı seçimlere katılım oranının yüzde 40 civarında olduğunu bildirdi.

Ülkede Pazartesi sabahı başlayan oy verme işlemi 3 gün sürmüş ve sandıklar dün akşam kapatılmıştı. Mısırlı yetkililer, seçimlere meşruiyet kazandırmak için katılım oranını artırma yönünde çaba gösterdi. Resmi sonuçların 2 Nisan’da açıklanması bekleniyor.

Bölge valileri ve diğer yetkililer, halkı sandıklara çekmek için teşvikler, para ödülleri teklif etti ve hatta bazı durumlarda tehdide başvurdu. Ulusal Seçim İdaresi, seçimleri boykot edenlere 30 dolar ceza kesmekle tehdit etti ancak geçmişte de buna benzer uyarılar yapılsa da cezalar geniş ölçüde uygulanmamıştı.

El Sissi yanlısı köşe yazarlarının egemen olduğu yerel medya da halkı oy kullanmaya çağırarak, bunu ulusal bir yükümlülük olarak tanımladı ve “istikrarı bozmaya yönelik yabancı tezgahlara” karşı uyarıda bulundu.

Devletin idaresindeki El Ahram gazetesinin web sitesinde, 59 milyon 700 bin seçmenin 25 milyon civarının oy kullandığı, oyların çoğunluğunun El-Sissi’ye gittiği belirtildi. Sitede yer alan bilgiye göre, El-Sissi yüzde 92 civarına oy alırken, fazla tanınmayan rakibi Musa Mustafa Musa sadece yüzde 3 oy topladı. Diğer medya kuruluşları da benzer rakamlar verdi.

Diğer bir gazete El Yum El Sabea da haberinde, geçersiz oyların oranının (Yüzde 6, yaklaşık 1 milyon 5 bin kişi) Musa’nın topladığı oylardan fazla olduğunu belirtti.

El Sissi, eski cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye yönelik askeri darbe sonrası 2014’te yapılan seçimlerde de yüzde 96,9 oranında oy almıştı ve resmi katılım oranı yüzde 47,45’ti.

Bu yılki seçimlerin öncesinde de çok sayıda olası aday tutuklanmış ya da baskılar nedeniyle yarıştan çekilmişti. Son dakikada Musa seçimde aday olarak hükümeti tek adaylı yarış görünümü yaratmaktan kurtarmış ama o da el-Sissi’ye karşı hiçbir çaba göstermemişti.

XS
SM
MD
LG