Erişilebilirlik

Mısır'da Krizi Aşma Girişimi


Kahire'deTahrir Meydanı'ndan ayrılmayan göstericiler
Mısır’da yeni anayasayı hazırlayan 100 üyeli kurucu meclis son metni oylamak için toplandı. Yeni anayasa metni Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin kendisine olağanüstü yetkiler veren kararnamesini geçersiz kılacak ve siyasi krizin aşılmasını sağlayacak.

Nitekim Mursi “Time” dergisine verdiği demeçte anayasa olursa geçen hafta söylediklerini ve yaptıklarını geri alacağını belirtti. Yeni anayasa metni haftasonu Mursi’nin imzasına sunulacak ve Mursi anayasa için 15 gün içinde referandum yapılması çağrısında bulunacak.

Yeni anayasa için başlatılan hızlı süreç, anayasa mahkemesinin Pazar günkü toplantısını da geçersiz kılmayı amaçlıyor. Anayasa mahkemesinin yetki kararnamesi ve kurucu meclisin yasallığı konularında karar alması bekleniyordu.
Muhalif partiler İslamcıların kontrolundaki kurucu meclise seslerini duyuramadıkları gerekçesiyle haftalardır katılmadıkları için meclisin yasallığı tartışma yaratıyor.

Mısır’da üç en yüksek mahkeme, Cumhubaşkanına geniş yetkiler veren kararnameyi protesto için çalışmalarını durdururken Mursi karşıtı gösteriler yedinci gününe girdi.
Üç mahkeme, Anayasa Mahkemesi kararname konusunda karar verene ya da Mursi kararnameyi geri alıncaya kadar işbaşı yapmayacaklarını açıkladı. Alt düzeyde bir çok mahkeme halen ülke çapında çalışmalarını durdurmuş bulunuyor.

Mursi’nin yayınladığı kararname, hükümetin aldığı kararların mahkemeler tarafından temyize götürülmesini, yargının meclisin üst kanadını dağıtmasını imkansız hale getiriyor. Mursi’yi eleştirenler, cumhurbaşkanının selefi Hüsnü Mübarek gibi bir diktatöre dönüştüğü suçlamasında bulunuyor.
XS
SM
MD
LG