Erişilebilirlik

Mısır’da İki Kiliseye Bombalı Saldırı: 40 Ölü


Mısır’da iki Kıpti kilisesine düzenlenen bombalı saldırılarda 40'a aşkın kişi hayatını kaybetti, 100’ün üzerinde kişi de yaralandı.

Saldırıların sorumluluğunu IŞİD üstlendi.

İlk patlama başkent Kahire’nin kuzeyinde yer alan Tanta kentindeki Aziz George Kilisesi'nde meydana geldi. Olayda en az 27 kişi yaşamını yitirdi, 71 kişi de yaralandı.

Bundan birkaç saat sonra da bu sefer İskenderiye kentindeki Aziz Mark Katedrali'nde başka bir patlama oldu. Burada da en az 13 kişi öldü, 21 kişi de yaralandı.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi, saldırıların ardından ülkede 3 aylığına Olağanüstü Hal ilan etti.

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter üzerinden paylaştığı mesajda, "Mısır'daki terör saldırısından çok üzüntü duydum. Cumhurbaşkanı el Sisi'nin durumu doğru şekilde idare edeceğinden emirim" ifadesini kullandı.

Amerikan Dışişişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Mark Toner da yaptığı yazılı açıklamada, Mısır'daki "barbarca" saldırıları en güçlü şekilde kınadıklarını belirtti. Toner, hayatını kaybedenlerin aileleri ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifa diledi.

Palmiye Pazarı ayinlerinin yapıldığı sırada düzenlenen saldırılar, Papa Francis’in gelecek haftalarda Mısır’a planladığı ziyaretin öncesine denk geldi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG