Erişilebilirlik

Mısır'da Hükümet Kurma Çalışmaları İlerliyor


Başkan yardımcılığına getirilen muhalif lider Muhammed ElBaradey, yemin töreninde geçici cumhurbaşkanı yardımcısı Adli Mansur ile
Mısır’da cumhurbaşkanı yardımcılığına getirilen liberal muhalefet lideri Muhammed ElBaradey yemin ederek göreve başladı.

Eski BM Nükleer Dairesi Başkanı ve Nobel barış ödülü sahibi ElBaradey, geçici cumhurbaşkanı Adli Mansur’un önünde yemin etti.

Öteyandan dışişleri bakanlığı görevi Mısır’ın eski Washington büyükelçisi Nebil Fehmi’ye önerildi. Fehmi, geçici başbakan Hazım el-Beblavi tarafından yapılan öneriyi kabul ettiğini açıkladı. Hükümet kurma çalışmalarını sürdüren El-Beblavi’nin önümüzdeki günlerde çok sayıda bakan adayını onaya sunması bekleniyor.

Bu arada Muhammet Mursi yanlıları, devrik cumhurbaşkanı göreve iade edilinceye kadar Kahire’nin Adeviye Meydanı’nda gösterilerini sürdürmeye etmeye kararlı.
Müslüman Kardeşler destekçileri geçen hafta Mursi’nin bir askeri darbe sonucu devrilmesinden bu yana aynı meydanda gösterilerine devam ediyor. Grup Pazartesi günü de gösteri çağrısında bulundu.

Mursi yanlıları cuma günü büyük bir gösteri düzenlemişti. Göstericiler eski Anayasa Mahkemesi başkanı Adli Mansur’un geçici devlet başkanlığına atanmasının meşru olmadığını savunuyor. Göstericiler oruçlu halde tüm gün aşırı sıcaklara karşı meydanda bekledi ve oruçlarını aynı meydanda açtı.

Mursi karşıtlarıysa gösterilerini her zamanki gibi Tahrir Meydanı’nda sürdürdü ve hafta başında yaşanan şiddet olaylarından Müslüman Kardeşler’i suçladı. Mursi karşıtları da Tahrir’de kendi iftarlarını düzenledi. İki kesimin de cuma günkü gösterileri olaysız geçti.

Amerika Mısır’daki müdahaleyi resmen darbe diye nitelemiyor, ancak Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jen Psaki ev hapsinde tutulan Mursi’nin serbest bırakılması çağrısında bulundu.
XS
SM
MD
LG