Erişilebilirlik

Mısır’da Balon Faciası: 19 Ölü


Turistleri taşıyan balonun düşmesi sonucu 19 kişi öldü, bir turist ve balonun pilotu yaralı kurtuldu

Patlama, turistik gezi için bölgede sıklıkla tercih edilen sıcak hava balonlarından birinin Nil Nehri’nin batı kısmının üzerinde yaklaşık 300 metre yükseklikte seyir halindeyken meydana geldi. 20 turist ve pilotu taşıyan balonun, Luksor kenti yakınlarındaki şeker pancarı tarlasına düştüğü bildirildi.

Mısır’ın başkenti Kahire’nin 500 kilometre güneyindeki tarihi Luksor kentinde meydana gelen kazada 19 turist yaşamını yitirdi. Yaralı kurtulan balonun pilotu ve bir turist hastaneye kaldırıldı. Mısırlı yetkililer olayda hayatını kaybeden turistlerden 9’unun Hong Kong uyruklu olduğunu belirtirken, ölenlerin arasında Fransız, İngiliz, Belçikalı, Macar, Japon turistlerin de bulunduğu bildirildi.

2011’deki ayaklanmanın ülkeye vurduğu en büyük darbe turizm sektörüne oldu. Mısır’ın en yoksul şehirlerinden biri olan Luksor’da halk, geçiminin büyük bölümünü turizmden sağlıyor. Balonun düştüğü bölge, antik Mısır’ın başkenti olarak çok sayıda tapınak, saray aralarında ünlü firavun Tutankamun’un da olduğu çok sayıda antik mezara da ev sahipliği yapıyor. Tarihi bölge Birleşmiş Milletler’in kültür örgütü UNESCO tarafından 1979 yılında Dünya Kültür Mirası listesine eklenmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi Kürtajı Yasallaştıran Kararı Kaldırdı - 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:57 0:00
XS
SM
MD
LG