Erişilebilirlik

Mısır’da Adaylar İkinci Tur İçin Destek Arayışına Başladı


İkinci tura kalması neredeyse kesinleşen cumhurbaşkanı adayları Ahmet Şefik ve Muhammed Mursi seçmenden destek istiyor

Mısır’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tura kalması kesin görünen adaylardan Ahmet Şefik, eski Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’i deviren geçen yılki devrimi övdü, cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda eski rejimi “diriltilmeyeceği” sözü verdi.

Bugün (Cumartesi) bir basın toplantısı düzenleyen Şefik, Mısırlılar arasında birlik çağrısında bulundu, kimsenin yeni hükümet tarafından dışlanmayacağı güvencesi verdi.

Laik Mısırlı seçmenlerin tercihi olan Ahmet Şefik, Hüsnü Mübarek’in istifa etmeden önceki son başbakanıydı.

Şefik, Haziran ayında yapılacak ikinci tur cumhurbaşkanlığı seçiminde Müslüman Kardeşler’in adayı Muhammed Mursi’ye karşı yarışması bekleniyor.

Çarşamba ve Perşembe günleri yapılan seçimin resmi olmayan sonuçlarına göre en çok oyu Mursi almış durumda. Onu az oy farkıyla Ahmet Şefik izliyor.

Amerika eski başkanlarından Jimmy Carter, seçim sürecinin şimdilik adil göründüğünü açıkladı. Eski başkanın kurduğu Carter Merkezi, seçimi izleyen bağımsız gözlemci gruplardan biri. Carter, bununla birlikte bazı oy merkezlerine bağımsız seçim gözlemcilerinin alınmadığını, bunun da sürecin genel anlamda şeffaflığını bozduğunu söyledi.

Birinci turun resmi sonuçlarının Salı günü açıklanması bekleniyor. İkinci tur ise 16-17 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek.

İkinci tur seçimlerin Mursi ve Şefik arasında geçmesi Mısır halkının siyasi tercihlerinin ne denli bölündüğünün de göstergesi.

Seçim kampanyası sırasında ateşli konuşmalar yapan Muhammed Mursi, cumhurbaşkanlığının İslam’a dayanacağını ama bir din devleti olmayacağını söyledi. Mursi’nin seçim galibiyeti Mısır’da İslamcı partilerin konumunu daha da güçlendirebilir. Altı ay önce yapılan parlamento seçimlerinde de oyların yüzde 70’inden fazlasını İslamcı partiler kazanmıştı.

Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Ahmet Şefik ise, Hüsnü Mübarek’in son döneminde, halk ayaklanmasını yumuşatmak amacıyla başbakanlığa getirilmişti. Mübarek’le bağlantısı olan Şefik’e, özellikle 2011’deki Mısır devrimine katılan eylemciler ve farklı görüşteki seçmenler kuşkuyla bakıyor.

Resmi olmayan sonuçlar ayrıca bağımsız aday Hamdin Sabahi’nin de ciddi bir kazanım elde ettiğini gösteriyor. Son kamuoyu yoklamalarında yükselen Sabahi, İslamcı olmayan ama aynı zamanda eski rejimle de bağlantısı olmayan kişileri isteyen seçmenlerin tercihi olabilir.

Öte yandan Müslüman Kardeşler ise, birinci turda kaybeden cumhurbaşkanı adaylarını, ikinci turda kendi adayı Muhammed Mursi’ye destek için ikna etmeye çalışıyor.

XS
SM
MD
LG